Surxondaryoda tadbirkorlik subyekti tomonidan tabiatga  52 million so‘mdan ortiq zarar yetkazildi
Surxondaryo viloyati Ekologiya boshqarmasi tomonidan “Sangardak Tosh” MCHJda  tegishli tartibda ekologik tekshiruv o‘tkazildi.
Tekshiruv davomida “Sangardak Tosh” MCHJga qarashli Sariosiyo tumani “Anorzor” mahallasida joylashgan “Tosh saralash va maydalash” sexi tomonidan tuman hududidan oqib o’tuvchi “Obizarang” daryosi yoqasidan qum-shag’al xomashyosi  noqonuniy tarzda qazib kelinganligi aniqlandi.
Bu bilan O’zbekiston Respublikasi “Yer osti boyliklari to’g’risidagi” Qonunning 33-36-40-moddalari, “Tabiatni muhofaza qilish to’g’risida”gi Qonunning 17-18-moddalari, “Yer kodeksi”ning 40-79-90-moddalari  hamda O’zbekiston Respublikasi Prizidentining 2018-yil  9-iyuldagi  “Ichki bozorni qum-shag’al  materiallari bilan barqaror ta’minlash bo’yicha chora tadbirlar to’g’risida”gi 3841-sonli qarori talablari buzilgan.
Holat yuzasidan “Sangardak Tosh” MCHJ rahbari M.X.ga nisbatan O’zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to’g’risidagi kodeksning 70prim 1-moddasining 1-qismiga asosan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirildi. Shuningdek, tabiatga 52 million 260 ming so’m zarar yetkazilganligi ma’lum bo’ldi.
Belgilangan jarima va tabiatga yetkazilgan zararni undirish maqsadida to’plangan hujjatlar sud organlariga taqdim etish uchun tayyorlanmoqda.

В Сурхандарьинской области предприниматель причинил ущерб природе на сумму более 52 млн сумов
Управлением экологии Сурхандарьинской области на территории ООО «Сангардак Тош» проведена экологическая проверка.
В ходе исследования установлено, что сотрудниками Камнесортировочно-дробильного цеха ООО «Сангардак Тош», расположенного в махалле «Анорзор» в Сариасийском районе, незаконно добывалось песчано-гравийное сырье в прибрежной зоне реки «Обизаранг», протекающей в этом же районе.
Этим были нарушены ст. 33-36-40 Закона Республики Узбекистан «О недрах», ст. 17-18 Закона «Об охране природы», ст. 40 «Земельного кодекса», ст. 79-90 и требования Постановления Президента Республики Узбекистан от 9 июля 2018 года № ПП-3841 « О дополнительных мерах по стабильному обеспечению внутреннего рынка песчано-гравийными материалами».
В связи с этим на руководителя ООО «Сангардак Тош» М.Х. составлен административный протокол по ч.1 ст.70 прим.1 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан. Также установлено, что природе нанесен ущерб на сумму 52 миллиона 260 тысяч сумов.
Собранные документы готовятся к направлению в судебные органы с целью взыскания штрафа по данным статьям и нанесенного ущерба природе.