O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 31-maydagi UP-81-son Farmoni va PQ-174-son qaroriga muvofiq mahalliy, mintaqaviy va global ekologik muammolarni samarali boshqarish, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash, shuningdek, Oʻzbekistonning ilmiy va intellektual salohiyatini roʻyobga chiqarish boʻyicha innovatsion gʻoyalar, amaliyot va texnologiyalarni joriy etish maqsadida Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o'rganish universiteti (Central Asian Green University) tashkil etilgan.
Universitetdagi o‘quv jarayoni nufuzli xorijiy universitetlar bilan hamkorlikda olib borilishi ko'zda tutilgan. Universitet bitiruvchilari besh yillik ish stajiga ega bo‘lgan Milliy kadrlar zaxirasiga – o‘z mutaxassisligi bo‘yicha rahbarlik lavozimlariga tayinlanadigan istiqbolli nomzodlar ro‘yxatiga kiritiladi.
Universitetda o‘quv jarayoni kredit-modul tizimi asosida ingliz tilida olib boriladi. O‘quv dasturi jahon amaliyotida qo‘llaniladigan eng samarali tizimga asoslanadi: birinchi yilda talabalar Foundation Year dasturi (Bazaviy dastur), keyingi uch yilda "Bachelor's Degree" (bakalavr) bo‘yicha tahsil oladi. O'qishni davom ettirmoqchi bo'lganlar magistratura uchun ro'yxatdan o'tishlari tavsiya etiladi.
Bakalavr yo'nalishlari:
• Atrof-muhit va barqaror boshqaruv;
• Ekologiya va iqtisodiyot;
• Ekologiya va davlat boshqaruvi.
Magistrlik yo'nalishlari:
• Ekologik qonunchilik;
• Ekologik jurnalistika;
• Barqaror rivojlanish;
• Barqaror moliyalashtirish.
Har yili Markaziy Osiyo davlatlari fuqarolari uchun bakalavriat taʼlim yoʻnalishida oʻqish uchun kamida 25 ta grant oʻrinlari, shuningdek, Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilangan tartibda va shartlarda magistratura va doktoranturada (PhD) kamida 20 ta grant oʻrinlari ajratiladi.
2023-yil 1-sentabrdan boshlab Central Asian Green University'ning eng iqtidorli talabalari uchun Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirining stipendiyasi ta’sis etilmoqda.
Toshkent viloyatidagi 16 gektarga yaqin hududni egallagan "Dendropark"da joylashgan Central Asian Green University talabalarga yashil maydonlar va dam olish maskanlariga ega go‘zal kampus muhitini taqdim etadi. Universitetning haykaltaroshlik bog‘i san’at, ilm-fan va tabiatni o‘zida mujassam etgan noyob ko‘rgazma hisoblanadi.

В целях эффективного управления локальными, региональными и глобальными экологическими проблемами, укрепления регионального сотрудничества в сфере экологии и охраны окружающей среды, а также внедрения инновационных идей, практик и технологий в реализацию научного и интеллектуального потенциала Узбекистана в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 31 мая 2023 года № УП-81 Постановлением главы государства от 31.05.2023 г. № ПП-174 был образован Центрально-Азиатский Университет изучения окружающей среды и изменения климата (Central Asia Green University).
Учебный процесс в Университете планируется вести в сотрудничестве с престижными зарубежными вузами. Выпускники Central Asia Green University будут включены в Национальный кадровый резерв с обретением пятилетнего стажа работы – в список перспективных кандидатов, назначаемых на руководящие должности по своей специальности.
Учебный процесс вуза будет осуществляться на основе кредитно-модульной системы, обучение планируется вести на английском языке.
Программа обучения основана на наиболее эффективной системе, которая применяется в мировой практике: в первый год студенты будут обучаться по программе Foundation Year (Базовая программа), в последующие же три года - по программе Bachelor's Degree (Бакалавриат). Для желающих продолжить обучение предлагается поступить в магистратуру.
Направления бакалавриата:
• Экологический и устойчивый менеджмент;
• Экология и экономика;
• Экология и государственное управление.
Направления магистратуры:
• Экологическое право;
• Экологическая журналистика;
• Устойчивое развитие;
• Устойчивое финансирование.
Ежегодно для граждан стран Центральной Азии выделяется не менее 25 грантовых мест для обучения по направлениям образования в бакалавриате, а также не менее 20 грантовых мест по специальностям магистратуры и докторантуры (PhD) в порядке и на условиях, определяемых Кабинетом Министров.
С 1 сентября 2023 года для самых одаренных студентов Центрально-Азиатского Зелёного Университета учреждается Стипендия министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Центрально-Азиатский Зеленый Университет, расположенный на территории Дендропарка в Ташкентской области с прилегающей площадью около 16 гектаров, предлагает студентам живописную среду кампуса с зелеными насаждениями и зонами для отдыха. Парк скульптур Центрально-Азиатского Зеленого Университета, созданный на прилегающей территории, представляет собой своеобразную витрину кампуса, объединяющую искусство, науку и природу.
Подать заявку на обучение в Green University можно на официальном сайте Университета https://greenuniversity.uz/