Toshkentda BMTning boʻlajak iqlim konferensiyasi – COP-28 taqdimoti boʻlib oʻtdi
Poytaxtda BMTning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha doiraviy konvensiyasi ishtirokchilarining 28-konferensiyasiga (COP-28) bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Tadbir BAAning O‘zbekiston Respublikasidagi elchixonasi tomonidan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamda Milliy ommaviy axborot vositalarini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi hamkorligida tashkil etildi.
Tadbirda BAAning O‘zbekistondagi elchixonasi Diplomatik missiyasi rahbari o‘rinbosari Muhammad Al Zaheri, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirining xalqaro aloqalar bo‘yicha maslahatchisi Suna Park, Milliy ommaviy axborot vositalarini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi direktori Akromjon Fozilov, asosiy davlat va xalqaro tashkilotlar vakillari, ommaviy axborot vositalari xodimlari va blogerlar ishtirok etdi.
Matbuot anjumani OAV vakillari va blogerlarga joriy yilning 30-noyabr – 12-dekabr kunlari BAAda bo‘lib o‘tadigan BMTning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha konferensiyasini yanada kengroq yoritish uchun COP-28 ni targ‘ib qilish maqsadida tashkillashtirildi.
“Birlashgan Arab Amirliklari har doim iqlim boʻyicha harakatga barcha mamlakatlarga taalluqli boʻlgan global muammoni hal qilishga amaliy hissa qoʻshish, shu bilan birga oʻz iqtisodiyotini diversifikatsiya qilish hamda Net Zero iqtisodiyoti orqali kelajak avlodlar uchun bilim, koʻnikma va ish oʻrinlarini yaratish imkoniyati sifatida qaragan, — dedi tadbirda nutq so‘zlagan Muhammad Al Zaheri. — BAA 2016-yilda Parij kelishuvini imzolagan va ratifikatsiya qilgan, iqtisodiyot miqyosida emissiyalarni kamaytirish majburiyatini olgan va “Net Zero 2050” strategik tashabbusini e’lon qilgan mintaqadagi birinchi davlat hisoblanadi”.
O‘z navbatida Suna Park BMT Bosh Assambleyasining 78-sessiyasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti BMT Bosh Assambleyasining “Markaziy Osiyo global iqlim tahdidlari qarshisida: umumiy farovonlik yo‘lida birdamlik” rezolyutsiyasini qabul qilish tashabbusini ilgari surganini alohida ta’kidladi va O‘zbekistonning global konferensiyadagi ishtiroki haqida gapirdi.
“Iqlim oʻzgarishi va atrof-muhit degradatsiyasi masalalari boʻyicha mintaqaviy hamkorlik muhim oʻrin tutadi, chunki Markaziy Osiyo mamlakatlarini ekologik muammolar birlashtiradi. Shu bois O‘zbekistonning bu yilgi iqlim konferensiyasidagi ishtiroki 5 davlatdan iborat yagona “1 mintaqa – 1 ovoz” Markaziy Osiyo pavilyoni doirasida, shuningdek, Prezident tomonidan BMT Bosh Assambleyasida ilgari surilgan tashabbusni qo'llab-quvvatlash maqsadida bo‘ladi. Bu qaror Markaziy Osiyo davlatlarining global iqlim platformalarida mavqeyi va ovozini mustahkamlash maqsadida qabul qilindi”, — dedi Suna Park.
Matbuot anjumani davomida Muhammad Al Zaheri BAA raisligida BMT COP-28 iqlim sammiti konsepsiyasi bilan tanishtirdi. Shuningdek, BAAning iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash bo‘yicha tashabbuslari, harakatlari va yutuqlari haqida gapirdi. Oʻz navbatida Suna Park Oʻzbekistonning ekologiya sohasidagi yutuqlari, mamlakatning yashil rivojlanish boʻyicha tajribasi va Oʻzbekistonning COP-28dagi boʻlajak ishtirokiga to‘xtalib o‘tdi.

В Ташкенте презентовали предстоящую климатическую Конференцию ООН – COP-28
В Ташкенте прошел пресс-брифинг, посвященный 28-ой Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP-28). В мероприятии приняли участие представители ключевых государственных и международных структур, представители СМИ и блогеры.
Цель брифинга – презентация COP-28 представителям СМИ и блогерам для дальнейшего освещения предстоящей Конференции ООН по вопросам изменения климата, которая пройдет 1-2 декабря текущего года в ОАЭ.
Организаторами пресс-брифинга выступили Посольство ОАЭ в РУз в сотрудничестве с Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и Общественным фондом поддержки и развития национальных масс-медиа.
В качестве спикеров в рамках брифинга выступили заместитель главы дипмиссии Посольства ОАЭ в Узбекистане Мохаммед Ал Захери, советник министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата по международным отношениям Суна Парк, директор Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа Акромжона Фозилова.
С приветственной речью на открытии мероприятия выступил Мохаммед Ал Захери, отметивший значение экономической трансформации и чистого нулевого уровня Net Zero в решение глобальной проблемы:
«ОАЭ всегда рассматривали действия по борьбе с изменением климата как возможность внести практический вклад в решение глобальной проблемы, которая затрагивает все страны, одновременно диверсифицируя свою экономику и создавая знания, навыки и рабочие места для будущих поколений в рамках экономики Net Zero. ОАЭ были первой страной в регионе, подписавшей и ратифицировавшей Парижское соглашение в 2016 году и взявшей на себя обязательства по сокращению выбросов в масштабах всей экономики, а также объявившей о стратегической инициативе «Чистый ноль к 2050 году».
В свою очередь Суна Парк подчеркнула, что на 78 Генеральной Ассамблее ООН Президент Узбекистана выдвинул инициативу о принятии Резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «Центральная Азия перед лицом глобальных климатических угроз: солидарность во имя общего процветания» и рассказала о планируемом участии Узбекистана в глобальной конференции.
«В вопросах изменения климата и экологической деградации региональное сотрудничество играет ключевую роль, так как страны Центральной Азии разделяют большинство экологических вызовов. Поэтому, участие Узбекистана в этом году на климатической конференции по климату РКИК ООН 28 пройдёт в рамках единого Центральноазиатского павильона 5 стран - 1 регион - 1 голос, а также под эгидой и в поддержку выдвинутой инициативы Президентом на Генеральной Ассамблее ООН. Данное решение было принято в целях укрепления позиции и голоса стран Центральной Азии на глобальных климатических площадках», – отметила советник.
В ходе пресс-брифинга Мохаммед Ал Захери представил концепцию климатического саммита ООН COP-28 под председательством ОАЭ, а также детально ознакомил аудиторию с инициативами, действиями и достижениями ОАЭ по борьбе с изменением климата. В свою очередь, Суна Парк рассказала о достижениях Узбекистана в сфере экологии, опыте страны в зеленом развитии и предстоящем участии Узбекистан в COP-28.