GEF qum-chang bo'ronlariga qarshi kurashda O‘zbekistonni qo‘llab-quvvatlaydi
BMTning cho‘llanishga qarshi kurash to‘g‘risidagi konvensiyasi ijrosini ko‘rib chiqish qo‘mitasining 21-yig‘ilishi doirasida Ekologiya vazirining birinchi o‘rinbosari Obijon Qudratov Global ekologik fondning (GEF) Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy koordinatori Ulrix Apel bilan uchrashuv o‘tkazdi.
U.Apel O‘zbekiston bilan uzoq muddatli hamkorlikni va GEFning so‘nggi moliyalashtirish davrlarida ajratilgan grant mablag‘laridan faol foydalanish munosabati bilan erishilgan o‘zaro hamkorlik darajasini yuqori baholadi.
Shu bilan birga, u Markaziy Osiyoda mintaqaviy oʻzaro hamkorlikning faollashuvi va munosabatlarning mustahkamlanishi, shuningdek, atrof-muhitni muhofaza qilish bilan bogʻliq masalalarning transchegaraviy xususiyatini hisobga olgan holda GEF qum-chang bo'ronlariga qarshi kurashish va ularning salbiy oqibatlarini yumshatish sohasida qoʻshma mintaqaviy dastur va tashabbuslar uchun mablagʻ ajratishga tayyorligini bildirdi.
Bundan tashqari, GEF tomoni 2026–2030-yillarga mo‘ljallangan to‘qqizinchi moliyalashtirish sikli doirasida moliyaviy tomonlama hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekanligi qayd etildi.
Ma’lumot uchun, GEFning 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan sakkizinchi moliyalashtirish sikli doirasida O‘zbekiston Respublikasiga 13 million dollar miqdorida grant mablag‘lari ajratildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qarorining 11-ilovasiga muvofiq, BMT FAO, Tabiatni muhofaza qilish xalqaro ittifoqi va BMT Taraqqiyot dasturi bilan birgalikda moliyalashtirishga taqdim etish uchun loyiha taklifining 2 ta konsepsiyasi ishlab chiqildi.
Uchrashuv yakunida Global ekologik fond ijrochi direktori va raisi 2024-yil 12–17-fevral kunlari Samarqandda o‘tkaziladigan Yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini saqlash bo‘yicha konvensiya (COP-14) ishtirokchilari konferensiyasining 14-yig‘ilishida ishtirok etishi ma'lum bo‘ldi.

ГЭФ поддержит Узбекистан в борьбе с песчаными и пыльными бурями
В рамках 21-ого заседания Комитета по рассмотрению осуществления Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием первый заместитель министра экологии Обиджон Кудратов провел двустороннюю встречу с Региональным координатором по странам Европы и Центральной Азии Глобального экологического фонда (ГЭФ) Ульрих Апель.
В ходе встречи У. Апель отметил долгосрочное сотрудничество с Узбекистаном и достигнутый уровень взаимодействия в связи с активным освоением выделяемых грантовых средств за последние циклы финансирования ГЭФ.
При этом, учитывая активизацию регионального взаимодействия и укрепление отношений в Центральной Азии, а также трансграничный характер вопросов, связанных с охраной окружающей среды, со стороны ГЭФ выражена готовность в выделении финансирования для совместных региональных программ и инициатив, в том числе в области борьбы с песчано-пылевыми бурями и смягчению их негативных последствий.
Кроме того, ГЭФ выразила готовность рассмотреть возможность повышения лимита финансирования Республике Узбекистан в рамках девятого цикла финансирования на 2026-2030 годы.
Для информации: в рамках восьмого цикла финансирования ГЭФ на 2022-2026 годы Республике Узбекистан выделены грантовые средства на 13 млн. долл. США. В соответствии с приложением 11 постановления Президента Республики Узбекистан разработаны 2 концепции проектного предложения совместно с ФАО ООН, Международным союзом охраны природы и Программы развития ООН для подачи на финансирование.
По итогам встречи подтверждено участие Исполнительного директора и председателя Глобального экологического фонда на 14-ом заседании Конференции Сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (COP-14), которая пройдет в г. Самарканде 12-17 февраля 2024 года.