BMTning qum va chang bo‘ronlariga qarshi kurash koalitsiyasi bilan hamkorlik qilish to‘g‘risida kelishuvga erishildi
15:25
3278
BMTning cho‘llanish to‘g‘risidagi konvensiyasi (CRIC-21) ijrosini ko‘rib chiqish qo‘mitasining 21-sessiyasi doirasida Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov va BMTning qum va chang bo‘ronlariga qarshi kurash koalitsiyasi raisi Feras Ziadat o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi bilan BMTning qum va chang bo‘ronlariga qarshi kurash koalitsiyasi o‘rtasida yerlarning degradatsiyasi va yer resurslarini  barqaror boshqarish, shu jumladan, tajriba almashish, O‘zbekistonning qum va chang bo‘ronlari xavfi yuqori bo‘lgan hududlarida qo‘shma ilmiy-tadqiqot faoliyatini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, eron va afg‘on shamollari natijasida bahor-kuz mavsumida Buxoro, Surxondaryo va Toshkent viloyatlarida kuzatilayotgan qum va chang bo‘ronlari aholi salomatligi va hayvonot dunyosiga zarar yetkazayotgani ta’kidlandi.
BMT koalitsiyasi raisi chang va qum bo‘ronlari tobora dolzarb bo‘lib borayotgan transchegaraviy muammo ekanligini, bu ayniqsa, tirikchiligi tabiiy resurslar va qishloq xo'jaligiga bevosita bog'liq bo'lgan fermerlar va odamlarga jiddiy ta'sir qilishini  ta’kidladi.
Chang va qum bo‘ronlari ta'sirini kamaytirish maqsadida yig'ilishda FAO va BMTning qum va chang bo'ronlariga qarshi kurash koalitsiyasi bilan hamkorlikda aniq metodologiyalar ishlab chiqish, ilmiy tadqiqotlar o'tkazish va muhim strategik yo'nalishlarni amalga oshirish bo'yicha kelishib olindi.
Uchrashuv yakunida BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) va BMTning qum va chang bo‘ronlariga qarshi koalitsiya delegatsiyasining 2024-yil 12–17-fevralda Samarqandda boʻlib oʻtadigan Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini saqlash (CMS COP-14) to‘g‘risidagi Konvensiya ishtirokchilari konferensiyasining 14-yig‘ilishi hamda Samarqand iqlim forumida ishtirok etishi to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Достигнута договоренность о сотрудничестве с Коалицией ООН по борьбе с песчаными и пыльными бурями
В рамках 21-го заседания Комитета по рассмотрению реализации Конвенции ООН по опустыниванию (CRIC-21) состоялась встреча министра экологии Азиза Абдухакимова с председателем Коалиции ООН по борьбе с песчаными и пыльными бурями Ферасом Зиадатом.
На встрече были обсуждены вопросы сотрудничества между Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и Коалицией ООН по борьбе с песчаными и пыльными бурями в области исследования деградации земель и устойчивого управления земельными ресурсами, в том числе обмена опытом и реализации совместной научно-исследовательской деятельности в регионах Узбекистана с повышенным риском песчаных и пыльных бурь (ППБ).
В ходе встречи было отмечено, что песчано-пыльные бури, наблюдаемые в весенне-осенний период в Бухарской, Сурхандарьинской и Ташкентской областях в результате иранского и афганского ветров, наносят вред здоровью населения и животному миру.
Председатель Коалиции ООН отметил, что пыльные и песчаные бури представляют собой трансграничную проблему, которая приобретает все большее значение. В связи с этим негативные последствия в частности затрагивают фермеров и людей, чьи средства к существованию напрямую зависят от природных ресурсов и сельского хозяйства, особенно в засушливых регионах.
В целях снижения воздействия ППБ в рамках встречи было достигнуто соглашение о разработке конкретных методологий, проведении научных исследований и реализации важных стратегических направлений в сотрудничестве с ФАО и Коалицией ООН по борьбе с песчаными и пыльными бурями.
По итогам встречи достигнута договоренность участия насвистелся уровне делегации  Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) и Коалиции ООН по борьбе с песчаными и пыльными бурями на 14-ом заседании Конференции Сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS COP-14), которая состоится 12-17 февраля 2024 года и Самаркандском Климатическом форуме.