"Gender tenglik ekologik muammolarni hal qilishda muhimdir": CRIC-21 doirasida chang va qum bo‘ronlariga qarshi kurashda ayollarning huquqlari muhokama qilindi
13:33
2895
BMT Konvensiyasi (CRIC-21) ijrosini ko‘rib chiqish qo‘mitasining 21-sessiyasi doirasida gender tenglik mavzusiga bag‘ishlangan yalpi majlis bo‘lib o‘tdi. Unda cho‘llanish va qurg‘oqchilikka qarshi kurashda xotin-qizlarning o‘rni, yer resurslaridan foydalanishda gender tenglikni ta’minlash masalalari muhokama qilindi.
“Statiskaga qaraydigan bo‘lsak, bugungi kunda yer yuzida og‘ir mehnat bilan shug‘ullanayotganlarning ko‘p qismini xotin-qizlar tashkil etadi. Ammo ular yer resurslarining juda kam qismiga egalik qilishadi. Bugungi sessiya aynan ana shu gender notenglikka chek qo‘yish, xotin-qizlarning huquqlarini mustahkamlashga bag‘ishlangan, — dedi BMTning cho'llanishga qarshi kurash to'g'risidagi konvensiyasi ijrochi kotibi Kseniya Sklenlon. — Gender tenglik qurg‘oqchilik, ocharchilik va yerlarning degradatsiyasiga qarshi kurashda barqaror, progressiv va mazmunli harakatlarni amalga oshirish uchun juda muhimdir. Maqsadimiz ayollarning aynan yer yuzidagi sog‘lom hayotni saqlab qolish borasidagi vakolatlarini kengaytirishdir”.
Tadbir davomida gender tengsizlik ayollarning resurslardan foydalanishlariga, bu boradagi bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlashlariga to‘sqinlik qilishi alohida ta’kidlandi. Gender tenglik esa o‘z navbatida xotin-qizlarga tuproq yemirilishini saqlab qolish, daraxt ekish kabi barqaror yerni boshqarish amaliyotiga sarmoya kiritish imkoniyatini berishi qayd etildi.
Shuningdek, dunyo bo‘yicha yerga teng egalik huquqi yo‘qligi, resurslar, axborot, texnologiyalar va moliyaviy xizmatlardan foydalanish hamda qarorlar qabul qilishda ayollar ma’lum to‘siqlarga duch kelayotganli, shuning uchun ham chang va qum bo‘ronlariga qarshi kurashish va yer degradatsiyasini to‘xtatish uchun genderga mos va genderni o'zgartiruvchi chora-tadbirlarga alohida e’tibor qaratildi.
“Cho‘llanishning oldini olishda suvni tejash juda muhim hisoblanadi. Suvni esa, asosan, ayollar tejaydi. Qolaversa, ekologik muammolarni bartaraf etish uchun yechim izlayotgan olimlar orasida xotin-qizlarning soni ortib bormoqda. Bugun ayollar ilmiy izlanishlar o‘tkazib, qurg‘oqchilik, ocharchilik, yerlarning degradatsiyaga uchrashi kabi muammolarga qarshi o‘rinli yechimlar taklif qilishmoqda, — dedi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Atrof-muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalar ilmiy-tadqiqot instituti biologik xilma-xillikni saqlash laboratoriyasi boshlig‘i Adolat O‘rinova. — Xususan, bizning institutimizda ham olima ayollar cho‘llanish, yer degradatsiyasining oldini olish, Orolning qurigan tubida cho‘lga chidamli o‘simliklarni ekish, ko‘paytirish borasida ilmiy izlanishlar olib borishyapti”.
Tadbir davomida ayollarning, ayniqsa, qishloqlarda yashovchi xotin-qizlarning yerdan teng foydalanishi va egalik qilishini yanada rag'batlantirish va bu boradagi xavfsizligini yaxshilashga muhim ekanligi qayd etildi. Yakunda ekologik muammolarni bartaraf etishda gender tenglikni ta‘minlash borasidagi chora-tadbirlarni izchil davom ettirish, bu boradagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga kelishib olindi.

«Гендерное равенство важно в решении экологических проблем»: в рамках CRIC-21 обсудили права женщин в борьбе с ППБ
13:33
2712
В рамках 21-го заседания Комитета по рассмотрению реализации Конвенции ООН по опустыниванию (CRIC-21) состоялись Пленарные заседания, посвященные теме гендерного равенства. На мероприятиях обсуждались роль женщин в борьбе с опустыниванием и засухой, вопросы обеспечения гендерного равенства в использовании земельных ресурсов.
«Если посмотреть на статистику, женщины составляют сегодня большинство тех, кто занимается каторжным трудом на земле. При этом им принадлежит меньшая часть ресурсов земли. Сегодняшняя сессия посвящена прекращению гендерного неравенства и укреплению прав женщин», – сообщила исполнительный секретарь Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием Ксения Скленлон. – «Гендерное равенство необходимо для устойчивых, прогрессивных и значимых действий в борьбе с засухой, голодом и деградацией земель. Наша цель — дать женщинам возможность вести здоровую жизнь на земле», – добавила она.
В ходе сессии было подчеркнуто, что гендерное неравенство мешает женщинам использовать ресурсы и укреплять свои знания и навыки в этом отношении. В свою очередь было отмечено, что гендерное равенство дает женщинам возможность инвестировать в методы устойчивого управления земельными ресурсами, такие как предотвращение эрозии почвы и посадка деревьев.
Также на сессии было уделено особое внимание отсутствию равного права собственности на землю, использованию ресурсов, информации, технологий и финансовых услуг. Также был отмечен факт того, что при принятии решений женщины сталкиваются с определенными препятствиями, поэтому в борьбе с пыльными и песчаными бурями (ППБ) необходимо сосредоточиться на гендерно-чувствительных и гендерно-преобразующих мерах, чтобы остановить деградацию земель.
«Сохранение воды очень важно для предотвращения опустынивания. Воду экономят в основном женщины. Кроме того, растет число женщин среди ученых, которые ищут решения экологических проблем. Сегодня женщины проводят научные исследования и предлагают соответствующие решения таких проблем, как засуха, голод, деградация земель», – рассказала руководитель лаборатории сохранения биологического разнообразия Научно-исследовательского института технологий Адолат Оринова. – «В частности, в нашем институте женщины-ученые проводят научные исследования по предотвращению опустынивания, деградации земель, посадке и разведению пустынно-устойчивых растений на высохшем дне Аральского моря».
В ходе сессии спикеры призвали к более активному содействию в равном доступе и владении землей женщинами, особенно среди тех, кто живет в сельской местности, а также к повышению их безопасности в этом отношении.
По итогу мероприятий был достигнута договоренность последовательно продолжать меры по обеспечению гендерного равенства в устранении экологических проблем, дальнейшем укреплению сотрудничества в этом направлении.