Har yili bir qancha mamlakatlarda muhim ekologik sana — Butunjahon chiqindilarni ikkilamchi qayta ishlash kuni nishonlanadi. Bundan maqsad jamiyat va davlat e'tiborini atrof-muhitning ifloslanishi hamda cheklangan resurslar muammosiga qaratishdir.
Barcha mamlakatlar, jumladan, O‘zbekiston uchun ham maishiy chiqindilar va chiqindixonalarni kamaytirish eng muhim vazifalardan hisoblanadi. Qayta ishlash bu muammoni hal qilishga yordam beradi, chunki bu orqali chiqindilarning katta qismidan foyda bilan xalos bo'lish, shuningdek, resurslarni tejash mumkin.
15-noyabr — Butunjahon chiqindilarni ikkilamchi qayta ishlash kuni!
Chiqindilarning ko'payishi va cheklangan resurslar muammosi bugungi kunda eng dolzarb muammolardan biriga aylanmoqda. Chiqindilar yildan-yilga ortib bormoqda.
Rivojlangan mamlakatlarda maishiy va sanoat chiqindilarining 40-60 foizi qayta ishlanadi.
Chiqindilarni alohida to‘plash - qayta ishlashning eng muhim bosqichlaridan biridir!
Bu borada O‘zbekistonda qanday ishlar qilingan?
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 15-dekabrdagi qaroriga asosan respublikada chiqindilarni alohida yig‘ish tizimi bosqichma-bosqich quyidagi tartibda joriy etilmoqda.
1-bosqich – 2021-yilda
Toshkent shahrining aholi turar joylaridagi chiqindilarni yig‘ish punktlari hududida maishiy chiqindilar “qayta ishlanadigan” va “qayta ishlanmaydigan” chiqindilarga bo‘lindi.
2-bosqich – 2022-yil
Toshkent shahrida “qayta ishlanadigan” va “qayta ishlanmaydigan” toifalarga bo‘lingan maishiy chiqindilarni yig‘ish “Maxsustrans” davlat unitar korxonasi tomonidan amalga oshirila boshlandi.
3-bosqich - 2024-2028-yillarda
Respublika hududida “qayta ishlanadigan”, “qayta ishlanmaydigan”, “organik”, “xavfli maishiy chiqindilar” va boshqa toifalari bo‘yicha tizim bosqichma-bosqich joriy etiladi.

Eжегодно в ряде стран отмечается значимая экологическая дата – Всемирный день вторичной переработки или День рециклинга. Цель праздника – привлечь внимание общества и государства к проблеме загрязнения окружающей среды и ограниченности ресурсов.
Перед всеми странами, и Узбекистаном в том числе стоит важнейшая задача уменьшения бытовых отходов и разгрузки мусорных полигонов. Решить эту проблему помогает вторичная переработка, благодаря которой можно избавиться от значительной части отходов с пользой, а также сберечь ресурсы.
Проблема увеличения отходов и ограниченности ресурсов становится одной из самых актуальных на сегодня. Их объем растет из года в год.
Развитые страны перерабатывают от 40 до 60 процентов своих бытовых и промышленных отходов.
Раздельный сбор мусора – один из важнейших этапов переработки!
Что для этого сделано в Узбекистане?
Согласно Постановлению Президента Узбекистана от 15 декабря 2020 года №ПП-4925, в республике поэтапно внедряется система раздельного сбора отходов в следующем порядке
1 этап – 2021 год
На территории пунктов сбора мусора жилых районов города Ташкента бытовые отходы распределяются на «перерабатываемые» и «не перерабатываемые»
2 этап – 2022 год
Сбор бытовых отходов населения с разделением на категории «перерабатываемые» и «неперерабатываемые» в Ташкенте осуществляется ГУП «Махсустранс»
3 этап – 2024-2028 гг.
Поэтапное внедрение на территорию республики системы разделения отходов на категории «перерабатываемые», «неперерабатываемые», «органические», «опасные бытовые отходы» и другие.