Toshkentda bolalar va o‘smirlarning ekologik ta’limiga bag‘ishlangan xalqaro forum bo‘lib o‘tadi
9-noyabr kuni Toshkentda "Bolalar va yoshlar harakatda — Markaziy Osiyoda iqlim o‘zgarishi" xalqaro forumi o‘tkaziladi.
Tadbir "Zamin" xalqaro jamoat fondi tomonidan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi hamkorligida Butunjahon bolalar kuni va BMTning Iqlim oʻzgarishi boʻyicha konvensiya ishtirokchilari konferensiyasi (COP-28) munosabati bilan tashkil etiladi.
Forumdan maqsad bolalar va yoshlarning iqlim o‘zgarishi salbiy oqibatlariga qarshi kurashishdagi o‘rnini ekologik ta’limni ilgari surish orqali e’tirof etishdir.
Ma'lumot uchun, joriy yilning 1-5 oktabr kunlari Samarqand shahrida COP-28ga bag‘ishlangan Markaziy Osiyo yoshlar ekologik oromgohi tashkil etilgandi. COP-28 — Iqlim oʻzgarishi boʻyicha konvensiya ishtirokchilari konferensiyasi 30-noyabr - 12-dekabr kunlari Birlashgan Arab Amirliklarida bo'lib o'tadi.

9 ноября в Ташкенте пройдет Международный форум «Дети и молодежь в действии — изменение климата в Центральной Азии».
Мероприятие организовано Международным общественным фондом «Замин» при поддержке Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата по случаю Всемирного дня ребенка и Конференции ООН по изменению климата 2023 года (COP 28).
Цель форума – признание роли детей и молодежи в борьбе с негативными последствиями изменения климата посредством продвижения экологического образования.
Для справки, ранее 1-5 октября текущего года в Самарканде был организован Центральноазиатский молодёжный экологический лагерь, посвященный COP-28. COP-28 – Конференция сторон Конвенции по изменению климата, которая пройдет в Объединенных Арабских Эмиратах с 30 ноября по 12 декабря текущего года.