Yana 30 ta zamonaviy chiqindi tashish mashinalari viloyatlarga jo‘natishga tayyorlanmoqda
Ayni damda yana 30 ta zamonaviy chiqindi tashuvchi texnika vositalari yetkazib berilmoqda. Mazkur texnikalar Yaponiya texnologiyasi asosida yig‘ilgan bo‘lib, Yevropa standartlariga toʼliq javob beradi hamda aholiga uzoq yillar sifatli xizmat koʼrsatishga moʼljallangan.
Yurtimizda ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi sohasida qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, Davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan “nol chiqindi” tamoyili doirasida imzolangan bir qator qaror va farmonlarning ijrosini taʼminlash, aholiga qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqish xizmatlarini ko‘rsatish ko‘lamini oshirish, xizmat sifatini yanada yaxshilash maqsadida Osiyo taraqqiyot banki ishtirokidagi “Qattiq maishiy chiqindilarni barqaror boshqarish” loyihasi doirasida umumiy qiymati 24.9 mln AQSH dollari bo‘lgan 12 m³ hajmdagi 300 dona maxsus texnikalar xarid qilingan edi.
Shuningdek, “Maishiy chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish sohasida xizmatlarni ko‘rsatish yuzasidan davlat xususiy sheriklik to‘g‘risida”gi tegishli bitim asosida maxsus texnikalar uchun ajratilgan to‘lovlardan qaytgan budjet mablag‘lari hisobiga umumiy qiymati 20.4 mlrd so‘m bo‘lgan 7 m³ hajmdagi 30 dona “ISUZU” rusumli chiqindi yig‘uvchi maxsus texnikalar xarid qilindi.
Mazkur texnika vositalari Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan hududlardagi sanitar korxonalariga bir yillik imtiyozli davr bilan uzoq muddatga lizingga berilmoqda. Bu esa o‘z o‘rnida sanitar tozalash korxonalari faoliyatini yaxshilab, aholiga xizmat ko‘rsatish hajmini 16 foizga oshirishga hamda chiqindilarni o‘z vaqtida olib chiqib ketishga yordam beradi.
Taʼkidlash joizki, texnika vositalari Yaponiyaning “ISUZU” brendi ostida Samarqand avtomobil zavodida yig‘ilgan bo‘lib, ularning sifat darajasi Yevropa standartlariga to‘la javob beradi hamda aholiga uzoq yillar sifatli xizmat ko‘rsatishga mo‘ljallangan. Qolaversa, yurtimiz iqlimiga moslashgan va chidamli.

Еще 30 современных мусоровозов готовятся к отправке в регионы Узбекистана
В настоящее время очередные 30 современных мусоровозов готовятся к отправке в регионы республики. Эти машины собраны на основе японских технологий и полностью соответствуют европейским стандартам. Они призваны обеспечить качественное обслуживание населения на протяжении многих лет.
Стоит отметить, в Узбекистане проводится ряд работ в области экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
В частности, в целях обеспечения реализации ряда постановлений и указов, подписанных главой нашего государства, по принципу «обнуления отходов» закуплено 300 единиц спецтехники для сбора мусора общей стоимостью 24,9 млн долларов США были приобретены в рамках проекта «Устойчивое управление твердыми бытовыми отходами» при участии Азиатского банка развития.
Данная спецтехника передается Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата в аренду санитарно-очистным предприятиям регионов на длительный срок с льготным периодом в один год. Это, в свою очередь, поможет улучшить работу санитарно-очистных предприятий, увеличить объем услуг населению на 16% и своевременно вывозить отходы.
Кроме того приобретенные 30 единиц спецтехники «ISUZU» и коллекторное оборудование объемом 7 м³ общей стоимостью в 20,4 млрд сум приходится на бюджетные средства, возвращенные из платежей, выделенных на основании соответствующего договора «Об оказании услуг в области обращения с бытовыми отходами».
Отметим, сбор спецтехники осуществляется на Самаркандском автомобильном заводе под японским брендом «Isuzu». Уровень качества спецтехники завода полностью соответствует европейским стандартам и рассчитан на предоставление качественного обслуживания населению на протяжении многих лет.