Favqulodda vaziyatlarning oldini olish maqsadida Toshkent viloyatidagi baland tog‘li ko‘llar holati nazorat qilinmoqda
18:48
2941
Toshkent viloyati Bo'stonliq tumanidagi Oygaing va Pskom daryo havzalarida joylashgan Shavirkul va Ixnach (katta, pastki va yuqori) ko‘llari yorilish xavfi mavjud ko‘llar hisoblanadi.
Mazkur hududlarda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamda vazirlik huzuridagi Gidrometeorologiya xizmati agentligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Davlat geologiya qo‘mitasi bilan birgalikda yuqori tog‘ tizimlaridagi ko‘llarning holatini monitoring qilish hamda favqulodda vaziyatlarning yuzaga kelishi to‘g‘risida o‘z vaqtida  ogohlantirish maqsadida doimiy kuzatuv ishlarini amalga oshiradi.
Ma'lumot uchun, Ixnach katta ko‘li, dengiz sathidan 2508 m balandlikda joylashgan bo‘lib, 4,8 mln m3 suv hajmini sig‘dira oladi. Ko‘l yuzasi 0,33 km2, o‘rtacha chuqurligi 14,5 m, uzunligi 1,5 km, o‘rtacha kengligi 216 metrni tashkil etadi. Ixnach pastki ko‘li esa dengiz sathidan 2460 m balandlikda joylashgan bo‘lib, 900 ming m3 suv hajmini sig‘diradi. Ko‘l yuzasi 0,09 km2, o‘rtacha chuqurligi 10 m, uzunligi 0,5 km, o‘rtacha kengligi 170 metrni tashkil etadi. Shavurkul ko‘li dengiz sathidan 2750 m balandlikda joylashgan bo‘lib, 3,8 mln m3 suv hajmini sig‘dira oladi. Ko‘l yuzasi 0,40 km2, o‘rtacha chuqurligi 9,7 m, uzunligi 1,4 km, o‘rtacha kengligi 270 metrni tashkil etadi.
“Bunday monitoring har yili bir necha bosqichda o‘tkaziladi — birlamchi kuzatish (ko‘lda may-iyun oylarida suv to‘plana boshlagan davrda), asosiy kuzatish (iyul-avgust oylarida ko‘lda maksimal suv to‘planishi davrida) va oxirgi kuzatuv (sentyabr-oktabr oylarida ko‘l bo‘shatilgandan so‘ng)",dedi gidrometeorologik kuzatuvlar boshqarmasi boshlig'i Qahramon Zohidov.
Ta'kidlash kerakki, hududdagi Maydontol va Oygaing daryolariga Germaniya texnologiyasi asosida avtomatik suv o‘lchash uskunalari o‘rnatilgan. Bu orqali daryolarning suv sathi doimiy tarzda kuzatib boriladi. Chunki mazkur hududda daryolar qo‘shilib, Pskom daryosini hosil qiladi. Pskom daryosi esa Chorvoq suv omboriga quyiladigan asosiy daryolardan biri hisoblanadi. Shuning uchun ham Maydontol va Pskom daryolaridagi suv hajmini doimiy monitoring qilib borish muhim sanaladi.

Для предотвращения ЧС ряд служб отслеживают состояние высокогорных озер в Ташкентской области
Озера Шовуркуль и Ихнач (большое, нижнее и верхнее), расположенные в бассейнах рек Ойгаинг и Пскем в Бостонлыкском районе Ташкентской области, считаются подверженными риску прорыва плотины.
В этом районе Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и Агентство гидрометеорологической службы при Министерстве экологии, МЧС и Государственным комитетом по геологии бесперебойно осуществляет мониторинг состояния высокогорных озер для предотвращения возникновения чрезвычайных ситуаций с целью своевременного оповещения населения.
Для справки: озеро Ихнач объемом 4,8 млн м3 воды расположено на высоте 2508 м над уровнем моря. Поверхность озера 0,33 км2, средняя глубина 14,5 м, длина 1,5 км, средняя ширина 216 метров. Озеро Нижний Ихнач расположено на высоте 2460 м над уровнем моря и вмещает 900 000 м3 воды. Поверхность озера 0,09 км2, средняя глубина 10 м, длина 0,5 км, средняя ширина 170 метров. Озеро Шовуркуль расположено на высоте 2750 м над уровнем моря и вмещает 3,8 млн м3 воды. Поверхность озера 0,40 км2, средняя глубина 9,7 м, длина 1,4 км, средняя ширина 270 метров.
«Такой мониторинг производится ежегодно в несколько этапов – первичное наблюдение (в период начала накопления воды в озере в мае-июне), основное наблюдение (в период максимального накопления воды в озере в июле-августе) и последнее наблюдение (после опорожнения озера в сентябре-октябре)», – рассказал руководитель Управления гидрометеорологических наблюдений   Кахрамон Зохидов.
Отметим, что в бассейнах рек Майдантал и Ойгаинг установлено автоматическое водомерное оборудование по немецкой технологии. Благодаря этому уровень воды в реках постоянно контролируется. На этой территории реки сливаются и образуют одну из основных рек региона – Пскем, впадающей в Чарвакское водохранилище. Поэтому важно постоянно контролировать объем воды в реках Майдантал и Пскем.