Navbatdagi reyd: Surxondaryoda yovvoyi to‘ng‘iz ovlangani ma'lum bo‘ldi
Surxondaryo  viloyati Ekologiya boshqarmasi tomonidan ekologik huquqbuzarliklarga qarshi kurash, brakonyerlikning oldini olish maqsadida nazorat reyd tadbirlari o‘tkazilmoqda.
Shunday tadbirlardan biri O’zbekiston Respublikasi Chegara qo’shinlari  bilan hamkorlikda Muzrabot tumani hududida tashkil etildi. Tadbir davomida “Bog’i eram” mahallasi hududida ikki nafar fuqaro qo’lbola tuzoq qo’ygan holda yovvoyi to’ng’iz ovlaganligi aniqlandi.
Holat yuzasidan Ma’muriy javobgarlik to’g’risidagi kodeksining 90-moddasi 1-qismi bilan ma'muriy bayonnoma rasmiylashtirildi.
Noqonuniy ov natijasida hayvonot dunyosiga 4 million 950 ming so’m zarar yetkazilganligi aniqlandi. Huquqbuzarlarning har biri BHM 10 barobari — 3 million 300 ming so‘m miqdorida jarimaga tortildi. Fuqarolar jarima va yetkazilgan zararni to‘laydigan bo‘ldi.

Очередной рейд: установлен факт незаконной охоты на кабана В Сурхандарьинской области
В целях борьбы с экологическими нарушениями и предотвращения браконьерства Управление экологии Сурхандарьинской области проводит контрольно-рейдовые мероприятия.
Одно из таких мероприятий было организовано на территории Музрабатского района в сотрудничестве с пограничными войсками Республики Узбекистан. В ходе мероприятия на территории махалли «Боги эрам»  установлен факт незаконной охоты на кабана 2-мя гражданами с использованием самодельных капканов.
В связи с этим в отношении нарушителей по ч.1 ст.90 КоАО РУз составлен административный протокол.
Установлено, что в результате незаконной охоты животному миру нанесен ущерб на сумму 4 миллиона 950 тысяч сумов. Каждый из нарушителей был оштрафован на сумму в размере 10 БРВ - 3 млн 300 тыс сумов. С граждан были взысканы штрафы и нанесённый ущерб.