“O‘zbekiston va Xitoy tabiat durdonalari”: Toshkentda “Bir makon – bir yo‘l” tashabbusining 10 yilligiga bag‘ishlab ko‘rgazma ochildi
21:28
2955
Bugun, 28-oktabr kuni O‘zbekiston tarixi davlat muzeyida “Bir makon – bir yo‘l” tashabbusining 10 yilligiga bag‘ishlangan “O‘zbekiston va Xitoy tabiat durdonalari” O‘zbekiston-Xitoy madaniy almashinuvi ko‘rgazmasi ochildi.
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Badiiy akademiya, Davlat san’at muzeyi, O‘zbekiston tarixi davlat muzeyi, Xitoyning O‘zbekistondagi tadbirkorlari uyushmasi, “Trans-Asia Gas Pipeline Company Limited” kompaniyasi va "Shanxay qurilish guruhi" hamkorligida tashkil etilgan tadbirda BMT Butunjahon turizm tashkiloti Bosh kotibi Zurab Pololikashvili, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, respublika vazirlik va idoralari vakillari, madaniyat va san’at namoyandalari, tadbirkorlar, san’at arboblari, Xitoy va O‘zbekiston san’at kollejlari va oliy o‘quv yurtlari o‘qituvchilari va talabalari, ommaviy axborot vositalari va boshqalar ishtirok etmoqda.
"Oʻzbekiston va Xitoy oʻrtasida barcha sohalarda samarali hamkorlik aloqalari yoʻlga qoʻyilgan. Xususan, aynan Xitoy Xalq Respublikasi tomonidan ilgari surilgan ulkan xalqaro platforma hisoblangan “Bir makon, bir yoʻl” tashabbusi sanoat, energetika, infratuzilmani rivojlantirish, transport, logistika, qishloq xoʻjaligi, turizm, taʼlim va boshqa yoʻnalishlardagi oʻzbek-xitoy har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini izchil rivojlantirishga hissa qoʻshib kelmoqda, — dedi Aziz Abduhakimov. — Bugun oʻz ishini boshlayotgan  “Oʻzbekiston va Xitoy tabiat durdonalari” koʻrgazmasi ikki davlat madaniyatlari o‘rtasidagi hamohanglikni aks ettiradi. Qolaversa, o'zbek va xitoy rassomlari uchun oʻzaro tajriba almashish imkonini berishi bilan ham ahamiyatlidir".
"O'zbekiston va Xitoy davlatlari Butunjahon turizm tashkiloti faoliyatida muhim o'rin egallaydi.  Xususan, UNWTO Bosh Assambleyasining yubiley 25-sessiyasi O'zbekistonda, Samarqandda o'tkazildi, - dedi BMT Butunjahon turizm tashkiloti Bosh kotibi Zurab Pololikashvili. - Ikki davlat o'rtasida turizm sohasidagi aloqalar tobora rivojlanib borayotgani quvonarli holat, albatta. Bugungi ko'rgazma esa o'zaro munosabatlarni mustahkamlash borasidagi yana bir muhim qadamdir".
Tadbirda, shuningdek, “Makon va yoʻl: Ipak yoʻli” madaniy sayohati tashkiliy qoʻmitasi Bosh kotibi, Xitoy assotsiatsiyasining O'zbekistondagi ijrochi vakili hamda bir qator iqtidorli rassomlar, ijodkorlarga "Tabiat fidoiysi" ko'krak nishonlari topshirildi.
Ko‘rgazmada o‘zbek va xitoy rassomlarining O‘zbekistonning eng noyob diqqatga sazovor joylari, tabiat hodisalari va hayvonot dunyosini aks ettirgan 40 dan ortiq kartinalari namoyish qilinadi.
Ma’lumot uchun, ko‘rgazmani joriy yilning sentabr oyida o‘tkazish uchun ikki davlatning tajribali rassomlarining pleneri tashkil etildi.20-sentabrdan 5-oktabrgacha 20 nafar xitoylik rassom O‘zbekiston tabiati va an’analarini aks ettiruvchi asarlar yaratishdi. Plener davomida ijodkorlar Samarqand va Qashqadaryo viloyatlarida bo‘ldi. O‘z navbatida, O‘zbekistondan 20 nafar rassom Xitoy tabiati, an’analari va diqqatga sazovor joylarini aks ettirish maqsadida Xitoy Xalq Respublikasiga bordi.
Yaratilgan sanʼat asarlari Oʻzbekiston va Xitoyning nufuzli muzeylari va koʻrgazma zallarida namoyish etiladi. Shuningdek, homiylar va san’at ixlosmandlarining san’at asarlarini o‘zlashtirishi uchun sharoit yaratish ko‘zda tutilgan.
Plenerlar yakunida Xitoy rassomlarining 80 ta surati orasidan noyob ijodiy ishlar ko‘rgazma uchun tanlab olindi. Ko‘rgazmada namoyish etiladigan rasmlarning bir qismi “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti jamg‘armasiga sovg‘a qilinadi.
Barcha ijodkorlar O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligining sertifikatlari bilan taqdirlanadi. Ko‘rgazma yakunida, 1-noyabr kuni o‘zbek rassomlari tomonidan yaratilgan kartinalarning bir qismi Xitoy hukumatiga topshiriladi.
Ta’kidlash joizki, mazkur loyiha samarasi o’laroq turizm va ekologiyani yangi bosqichga ko‘tarishda badiiy san’atning ahamiyati alohida ta’kidlanib, ikki davlat ijodkorlari o‘rtasida o‘zaro tajriba almashish uchun platforma yaratildi. Ikki mamlakatning betakror tabiati, diqqatga sazovor joylari rassomlar suratlarida aks etishi ikki xalqning asrlar osha o‘z kuchini yo‘qotmagan an’anaviy qadriyatidir.
O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishda san’atning turli yo‘nalishlarini rivojlantirish bo‘yicha o‘zaro manfaatli loyihalar muhim ahamiyat kasb etmoqda. Albatta, bunday keng ko‘lamli aloqalarni yangi bosqichga ko‘tarish Yangi O‘zbekiston taraqqiyoti uchun muhim vazifa hisoblanadi.

«Природные шедевры Узбекистана и Китая»: в Ташкенте открылась выставка, посвященная 10-летию инициативы «Один пояс – один путь»
21:28
2954
Сегодня, 28 октября в Государственном музее истории Узбекистана начала свою работу Выставка узбекско-китайского культурного обмена «Шедевры природы Узбекистана и Китая», посвященная 10-летию инициативы «Один пояс – один путь».
В мероприятии, организованном Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с Академией художеств, Государственным музеем искусств, Государственным музеем истории Узбекистана, Ассоциацией китайских предпринимателей в Узбекистане, компанией Trans-Asia Gas Pipeline Company Limited и АО «Шанхайская строительная группа», приняли участие министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов, генеральный секретарь ООН Всемирной туристской организации Зураб Пололикашвили, представители министерств и ведомств республики, деятели культуры и искусства, предприниматели, художники, преподаватели и студенты художественных колледжей и университетов из Китая и Узбекистана, СМИ и другие.
«Между Узбекистаном и Китаем налажены эффективные отношения сотрудничества во всех сферах. Инициатива «Один пояс – один путь» – это огромная международная платформа, способствующая последовательному развитию узбекско-китайских отношений и стратегического партнерства во всех сферах, среди которых промышленность, энергетика, инфраструктура, транспорт, логистика, сельское хозяйство, туризм, образование и другие. Культурный обмен опытом очень важен для узбекских и китайских деятелей искусства», – сказал Азиз Абдухакимов на церемонии открытия.
«Узбекистан и Китай играют важную роль в деятельности Всемирной туристской организации. В частности, совсем недавно в Самарканде прошла 25-я юбилейная сессия Генеральной Ассамблеи UNWTO», – сказал Зураб Пололикашвили. «Радует, что отношения между двумя странами в сфере туризма развиваются все больше. И сегодняшнее мероприятие – еще один важный шаг в укреплении двусторонних взаимоотношений», – добавил генсек.
На мероприятии генеральному секретарю культурного путешествия «Шёлковый путь» Сун Цзяньцинь, генеральному секретарю Ассоциации Китайских предпринимателей в Узбекистане Лю Юй, а также ряду талантливых художников были вручены нагрудные значки «Табиат фидойиси».
Экспозиция выставки, которая будет представлена в Ташкенте и Самарканде, включает 40 картин китайских художников с изображением природного наследия Узбекистана.
К сведению: Для проведения выставки в сентябре текущего года были организованы плэнеры опытных выдающихся художников двух стран. В рамках мероприятий с 20 сентября по 5 октября в Ташкент прибыли 20 профессиональных художников Китая для создания произведений, отражающих природное наследие Узбекистана. В ходе пленеров художники посетили Самаркандскую и Кашкадарьинскую области.
В свою очередь 20 художников Узбекистана посетили Китайскую Народную Республику для создания шедевров с отражением природы, традиций и достопримечательностей Китая.
Созданные произведения искусства будут экспонироваться  в престижных музеях и выставочных залах Узбекистана и Китая. Также планируется создать условия для приобретения произведений художников меценатами и ценителями искусства.
В результате проведенных пленэров среди 80  произведений живописи художников Китая для экспозиции были отобраны уникальные творческие работы.
Часть картин, представленных в экспозиции выставки будут переданы в фонд Международного университета туризма и культурного наследия «Шёлковый путь».
Все художники награждены сертификатами Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан.
По завершению выставки, 1 ноября часть картин узбекских художников будут переданы правительству Китая.
Стоит отметить, результатом проекта является создание площадки для взаимного обмена опытом художников двух стран, подчеркивая значимость художественного искусства в продвижении туризма и экологии на новый уровень.
Отражение неповторимой природы и достопримечательностей двух стран в полотнах художников – традиционная ценность двух народов, не утратившая силу на протяжении веков.
Взаимовыгодные проекты по развитию различных направлений искусства играют важную роль в развитии дальнейшего сотрудничества Узбекистана и Китая. Безусловно, поднять на новый уровень столь широкий спектр разносторонних связей является важной задачей в создании третьего Ренессанса на пути развития Нового Узбекистана.