“Bir makon, bir yo‘l": Toshkentda "O‘zbekiston va Xitoy tabiat durdonalari” ko‘rgazmasi ochiladi
Joriy yilning 28-oktabr kuni O‘zbekiston tarixi davlat muzeyida “Bir makon – bir yo‘l” tashabbusining 10 yilligiga bag‘ishlangan “O‘zbekiston va Xitoy tabiat durdonalari” O‘zbekiston-Xitoy madaniy almashinuvi ko‘rgazmasi ochiladi.
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan Badiiy akademiya, Davlat san’at muzeyi, O‘zbekiston tarixi davlat muzeyi, Xitoyning O‘zbekistondagi tadbirkorlari uyushmasi, “Trans-Asia Gas Pipeline Company Limited” kompaniyasi va "Shanxay qurilish guruhi" hamkorligida tashkil etilgan tadbirda respublika vazirlik va idoralari vakillari, madaniyat va san’at namoyandalari, tadbirkorlar, san’at arboblari, Xitoy va O‘zbekiston san’at kollejlari va oliy o‘quv yurtlari o‘qituvchilari va talabalari, ommaviy axborot vositalari va boshqalar ishtirok etadi.
Ko‘rgazmada o‘zbek va xitoy rassomlarining O‘zbekistonning eng noyob diqqatga sazovor joylari, tabiat hodisalari va hayvonot dunyosini aks ettirgan 40 dan ortiq kartinalari namoyish etiladi.
Tarix muzeyidagi 2 kunlik ko‘rgazmadan so‘ng rasmlarning bir qismi taqdimot uchun "Ipak yo‘li" turizm va madaniy meros xalqaro universitetiga yuboriladi va u yerda universitet fondiga o‘tkaziladi.

Один пояс один путь: В Ташкенте откроется выставка «Шедевры природы Узбекистана и Китая»
28 октября текущего года в Государственном музее истории Узбекистана откроется Выставка узбекско-китайского культурного обмена «Шедевры природы Узбекистана и Китая», посвященная 10-летию инициативы «Один пояс – один путь».
В мероприятии, организованном Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с Академией художеств, Государственным музеем искусств, Государственным музеем истории Узбекистана, Ассоциацией китайских предпринимателей в Узбекистане, компанией Trans-Asia Gas Pipeline Company Limited и АО «Шанхайская строительная группа», примут участие представители министерств и ведомств республики, деятели культуры и искусства, предприниматели, художники, преподаватели и студенты художественных колледжей и университетов из Китая и Узбекистана, СМИ и другие.
На выставке будут представлены более 40 картин узбекских и китайских художников с изображением самых уникальных достопримечательностей, природных явлений и животного мира Узбекистана.
После 2-х дневной демонстрации экспозиции в Музее истории, часть картин отправится для презентации в Международный университет туризма и культурного наследия «Шёлковый путь», где будет переданы в фонд ВУЗа.