Surxondaryo viloyati Ekologiya boshqarmasi hamda viloyat hokimligi hamkorligida "Yashil makon" umummilliy loyihasi doirasida ko‘rgazmali seminar bo‘lib o‘tdi.
Ma'lumot uchun, joriy yilning 11-oktabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida 25-oktabrdan 1-dekabrgacha "kuzgi daraxt ekish mavsumi" e'lon qilindi. Mavsumda 85 million tup ko'chat ekilishi belgilanib, har bir mahallaga 200 tadan ko'chat bepul yetkazib berilishi ta'kidlandi.
Yosh eko-faollar, nuroniylar, jamoat vakillari hamda OAV vakillari ishtirok etgan seminarda "Yashil makon" loyihasiga tayyorgarlik borasida amalga oshirilgan ishlar tahlil qilindi. Shuningdek, mutaxassislar tomonidan har bir hudud iqlimiga mos daraxt hamda buta ko‘chatlari turlarini tanlash va ekish, to‘g‘ri parvarishlash yuzasidan kerakli tavsiyalar berildi.
Bundan tashqari, Surxon vohasining iqlimiga mos va xos bo’lgan mevali va manzarali daraxtlar yarmarkasi tashkil etildi.
Ma'lumot uchun, yurtimizda "Yashil makon" umummilliy harakati boshlanganiga 2 yil boʻldi. Shu davrda 1 ming 200 gektardan ortiq yashil bogʻ va jamoat parklari, 1 million gektardan ziyod yashil hudud va qoplamalar barpo etildi.

"Yashil makon":в Сурхандарьинской области даны необходимые рекомендации по посадке и уходу за саженцами деревьев
2759
В рамках общенационального проекта «Яшил макон» Управлением экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Сурхандарьинской области совместно с областным хокимиятом организован выставочный семинар.
Для справки, 11 октября текущего года на видеоселекторном совещании под председательством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева был объявлен осенний сезон посадки деревьев, который пройдет с 25 октября по 1 декабря. В осенний период планируется высадить 85 миллионов саженцев. В каждую махаллю Агентством лесного хозяйства на безвозмездной основе будут доставлены по 200 саженцев.  Также с 15 октября во всех районах и махаллях будут организованы ярмарки саженцев.
На семинаре, в котором приняли участие молодые эко-активисты, старейшины, представители общественности и СМИ, была проанализирована работа по подготовке к проекту «Яшил макон» в осеннем сезоне.
Специалистами были даны необходимые рекомендации по выбору и посадке саженцев деревьев и кустарников, правильному уходу за каждым деревом в условиях климата каждого региона.
В ходе мероприятия была организована ярмарка фруктовых и декоративных деревьев, подходящих для климата Сурхандарьинского региона.
К сведению, в республике прошло 2 года с начала общенационального движения «Яшил макон» («Зеленое пространство»). За этот период на площади более 1200 гектаров были созданы зеленые сады и общественные парки, на площади более 1 миллиона гектаров высажены зеленые насаждения.