Rasmiy munosabat! Ekologiya vazirligi va Fanlar akademiyasi tomonidan Botanika bogʼining ilmiy salohiyatini yanada oshirishga doir loyiha kiritilgan
20:07
3476
Ommaviy axborot vositalarida Toshkentning Yunusobod tumanida joylashgan Oʼzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Botanika instituti huzuridagi Toshkent Botanika bogʼining Toshkent shahar hokimligi balansiga oʼtkazish borasida bir nechta boshqarmalar, jumladan, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʼzgarishi vazirligi bilan kelishilgani haqida xabarlar tarqaldi.
Taʼkidlash joizki, Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 31-maydagi «Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʼzgarishi vazirligi faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari toʼgʼrisida»gi qaroriga muvofiq, Ekologiya vazirligi Fanlar akademiyasi bilan birgalikda «Аkademik F.Rusanov nomidagi Botanika bogʼi faoliyatini takomillashtirish, shu jumladan, ilmiy salohiyatini kuchaytirish, moddiy-texnik bazasini yaxshilash, hududlarda ularning tajribasini qoʼllash va filiallarini tashkil etish» boʼyicha qaror loyihasini kiritgan.
Loyihada Botanika bogʼining mavjud oʼsimlik turlari tarkibini boyitish, sunʼiy yaratilgan sharoitlarda yetishtiriladigan yovvoyi holda oʼsuvchi hamda chet el floralariga mansub introdutsent oʼsimliklar turlarini koʼpaytirish, mintaqaning tabiiy-iqlim sharoitlaridan kelib chiqqan holda turli sohalarda foydalanish uchun tajriba hamda realizatsiya qilish koʼchatxonalarini tashkil etish, Oʼzbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan, noyob va yoʼqolib borayotgan Oʼzbekiston florasi turlarini saqlash va tabiiy sharoitga reintroduktsiya qilish, mahalliy va iqlimlashtirilgan dorivor oʼsimliklar genofondini saqlash va boyitib borish koʼzda tutilgan.
Qaror loyihasi 2023-yil sentabr oyida ishlab chiqilgan va hozirda boshqa tashkilotlar bilan kelishish bosqichida.
Maʼlumot uchun, Toshkent Botanika bogʼiga fundamental va amaliy tadqiqotlarga ixtisoslashtirilgan ilmiy-tadqiqot muassasasi sifatida 1943-yilda asos solingan. Umumiy maydoni 66 gektardan iborat boʼlgan bogʼda turli mintaqalardan jamlangan 2400 dan ortiq oʼsimlik turlari va navlari oʼstirilmoqda. Mavjud ilmiy kollektsiyalarning salmogʼiga koʼra Markaziy Osiyoda yetakchilik qiladi.
Botanika bogʼi 118 ta davlatdagi 800 ta botanika bogʼlari bilan ish olib boruvchi hamda oʼsimliklarni saqlab qolish boʼyicha oʼzaro hamkorlikni taʼminlovchi dunyodagi eng nufuzli Xalqaro Botanika bogʼlarini himoya qilish (BGCI, London) tashkilotiga aʼzodir.
Qolaversa, Botanika bogʼi bioxilma-xillikni saqlash, ekologiya boʼyicha bilim va koʼnikmalarni shakllantirish, manzarali, qimmatbaho, dorivor oʼsimliklar, daraxt va butalarni introduktsiyalash va yetishtirish agrotexnologiyalarini ishlab chiqish yoʼnalishlarida tadqiqotlar olib boruvchi yetakchi ilmiy akademik tashkilot hisoblanadi.
Oʼzbekiston Respublikasi “Oʼsimlik dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish toʼgʼrisida”gi Qonunining 18-moddasiga koʼra botanika bogʼlari oʼsimlik dunyosini va uning genetik fondini saqlab qolish, kamyob va yoʼqolib ketish xavfi ostida turgan yovvoyi holda oʼsuvchi oʼsimliklarning turlarini sunʼiy yaratilgan sharoitlarda oʼrganish, iqlimga moslash va takror koʼpaytirish, ilmiy, oʼquv hamda taʼlim ishlarini olib borish, oʼsimlik dunyosini muhofaza qilish va undan oqilona foydalanish boʼyicha bilimlarni targʼib qilish maqsadida tashkil etiladi.
Botanika bogʼida Oʼzbekiston tabiiy florasiga mansub oʼsimliklar genofondi saqlanmoqda. Ushbu genofond orqali mamlakat boʼylab Oʼzbekiston florasida hozirgi kunda mavjud boʼlmagan oʼsimlik turlarini yetishtirish va oʼstirish imkoniyati mavjud.
Ushbu noyob ilmiy maskanning tasarrufdan chiqarib, boshqa vazirlik yoki idoraga berilishi mamlakatimizda botanika sohasidagi fundamental tadqiqotlarning jiddiy susayishiga hamda mintaqadagi ilmiy pozitsiyaning kuchsizlantirilishiga olib keladi.
Yuqoridagilarni inobatga olib, shuningdek, oʼsimlik turlarini saqlash va muhofaza qilish, kamyob va yoʼqolib ketish xavfi ostida turgan oʼsimlik turlari, dorivor va manzarali, texnik jihatdan ahamiyatli oʼsimlik turlarining populyatsiyalariga zarar yetkazmaslik hamda ularning degradatsiyasining oldini olish maqsadida

Официальное сообщение! Министерство экологии и Академия наук представили проект дальнейшего повышения научного потенциала Ботанического сада.
20:07
3474
В СМИ появились сообщения о проекте передачи Ташкентского ботанического сада имени академика Ф.Н.Русанова, расположенного в Юнусабадском районе столицы на баланс Хокимията города Ташкента и его согласовании с несколькими ведомствами,  в том числе и с Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Следует отметить, что в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 31 мая 2023 года «О мерах по эффективной организации деятельности Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата», Министерство экологии совместно с Академией наук внесла на рассмотрение проект совершенствования деятельности Ташкентского ботанического сада имени академика Ф.Русанова, включая усиление его научного потенциала, улучшение материально-технической базы, применение своего опыта в регионах и создание филиалов.
В проекте предусмотрено обогащение существующего количества видов растений Ботанического сада, селекция дикорастущих и интродуцированных видов растений, принадлежащих к иностранной флоре, выращенных в искусственных условиях, создание экспериментальных и реализационных питомников для использования в различных областях на основе природных и климатических условий региона, включеных в Красную книгу Республики Узбекистан. Планируется сохранить и реинтродуцировать в природных условиях редкие и исчезающие виды флоры Узбекистана, сохранить и обогатить генофонд местных и акклиматизированных лекарственных растений.
Проект Постановления был разработан в сентябре 2023 года и в настоящее время находится на стадии согласования с другими  ведомствами.
Для справки: Ташкентский ботанический сад был основан в 1943 году как научно-исследовательское учреждение, специализирующееся на фундаментальных и прикладных исследованиях. В саду общей площадью 66 га выращивается более 2400 видов и сортов растений из разных регионов. По количеству существующих научных коллекций сад является лидером в Центральной Азии.
Ботанический сад является членом престижной организации Botanic Gardens Conservancy International (BGCI, Лондон), которая охватывает 800 ботанических садов в 118 странах.
Кроме того, Ботанический сад является ведущей научно-академической организацией, которая проводит исследования в области сохранения биоразнообразия, формирования знаний и навыков в области экологии, внедрения и развития агротехнологий по интродукции и выращиванию декоративных, ценных, лекарственных растений, деревьев и кустарников.
Согласно статье 18 Закона Республики Узбекистан «Об охране и использовании растительного мира», ботанический сад сохраняет флору и ее генетический фонд, изучает, акклиматизирует и воспроизводит редкие и находящиеся под угрозой исчезновения дикорастущие виды растений в искусственно созданных условиях. Сад организован в целях селекции, проведения научной, просветительской работы, пропаганды знаний по охране и рациональному использованию растительного мира.
В ботаническом саду хранится генофонд растений, принадлежащих к природной флоре Узбекистана. Благодаря этому генофонду можно культивировать и выращивать на всей территории страны исчезающие виды растений.
Лишение этой уникальной научной базы и передача ее другому ведомству приведет к серьезному спаду фундаментальных исследований в области ботаники в нашей стране и ослаблению научных позиций в регионе.
Принимая во внимание вышеизложенное, а также в целях сохранения и защиты редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений, популяций лекарственных и декоративных, технически важных видов растений и предотвращения их деградации, Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата не одобряет преобразование Ботанического сада в парк культуры и отдыха.