"Aqchako‘l" ekoturizm uchun qulay maskanga aylanmoqda
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi tomonidan vazirlik tizimidagi Turizm qo‘mitasi hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasi Turizm va madaniy meros vazirligi koʻmagida Qoraqalpogʻiston Respublikasiga press-tur uyushtirildi.
Press-turda mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalari, tur-operatorlar ishtirok etdi va ular hududning turizm salohiyati, xususan, Ellikqalʼa tumanidagi “Aqchakoʻl” turistik-rekreatsion hududi bilan tanishishdi.
“Aqchakoʻl” Prezidentimizning tashabbusi bilan turistik-rekreatsion hudud sifatida belgilab berilganidan keyin bu yerda juda katta koʻlamdagi ishlar amalga oshirildi. Mahalliy va xorijiy sayyohlar uchun barcha sharoitlar yaratilmoqda, — dedi Ellikqalʼa tumani hokimi Seydamat Avezov. —  Koʻl hududi 3000 tonnaga yaqin chiqindidan tozalandi, yoʻllar, elektr energiya tizimi  yaxshilandi, oʻtovlar, xostellar qurildi. Plyaj futboli, veloyoʻlaklar tashkil qilingan. Ayni damda imkoniyati cheklangan sayyohlar uchun ham sharoitlar yaratmoqdamiz“.
class="img-responsive" />
Taʼkidlash joizki, ”Aqchakoʻl“ning hududi 6000 gektarga teng boʻlib, xostellar va oʻtovlar qurilgan.  Xostellar 80 kishiga, oʻtovlar esa 40 kishiga moʻljallangan. Shuningdek, barcha standartlarga toʻliq javob beradigan 5 yulduzli mehmonxona hamda 10 ta villa tez orada sayyohlar xizmatiga tayyor boʻladi.
Qayd etish kerakki, sayyohlar kunduzi betakror tabiat, bepoyon suv havzasi ham tarixiy obidalarni tomosha qilishsa, kechqurun ular uchun folklorlar, qadimiy oʻyinlar va milliy qoʻshiqlardan iborat konsert dasturlari taqdim etiladi. Shuningdek, xorijlik sayyohlar uchun milliy qadriyatlarga asoslangan turli marosimlar, sunnat toʻylari oʻtkaziladi. Bu, albatta, sayyohlarni befarq qoldirayotgani yo'q. Xususan, oʻtgan davr mobaynida ”Aqchakoʻl“ga 50 000 nafarga yaqin sayyoh tashrif buyurdi.
”Aqchakoʻl“da mavsumning istalgan vaqtida dam olish mumkin. Masalan, qishda baliq ovlash yo‘lga qo‘yilgan. Buning oʻziga xosligi shundaki, qishda Aqchakoʻlning yarmi 30-40 santimetrgacha muzlaydi. Sayyohlar esa ana shu muzlikni yorib, baliq ovlashlari mumkin. Buning zavqi oʻzgacha boʻladi, — dedi "Tuproqqalʼa tur" MJCH taʼsischisi Oybek Jumaboyev. — Bundan tashqari, bu yerga yosh sayyohlarni ham koʻproq jalb qilish harakatidamiz. Aynan yoshlarga moʻljallangan turli sport oʻyinlari tashkil qilingan. Qolaversa, hududda 50 000 oʻringa moʻljallangan ippodrom qurish harakatidamiz”.
Qayd etish kerakki, “Aqchakoʻl”da sayyohlar uchun yanada qulaylik yaratish maqsadida amalga oshirilayotgan ishlar bir zum toʻxtagani yoʻq. Maqsad turistlar eʼtiborini koʻproq jalb qilish, ichki va tashqi turizmni rivojlantirish, nafaqat “Aqchakoʻl”, balki Qoraqalpogʻiston Respublikasining turistik salohiyatini yanada namoyish etishdir.

Акчакуль становится популярным направлением для экотуризма
Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата в сотрудничестве с Комитетом по туризму и Министерством туризма и культурного наследия Республики Каракалпакстан организован пресс-тур в Каракалпакстан.
Участники пресс-тура, среди которых туроператоры, , местные и иностранные СМИ, ознакомились с туристическим потенциалом региона, в частности, с туристско-рекреационной зоной «Акчакуль» в Элликкалинском районе.
«После того, как по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева Акчакул был определен туристско-рекреационной зоной, здесь были проведены масштабные работы. Для местных и иностранных туристов создаются все условия для отдыха», – сообщил аким Элликкалинского района Сейдамат Авезов. «Территория озера очищена от 3 тыс тонн мусора, улучшены дороги, система электроснабжения, благоустроена территория, построены средства размещения для туристов. Организован пляжный футбол, велодорожки. Сейчас мы также создаем условия для туристов с ограниченными возможностями», - добавил он.
Стоит отметить, что территория Акчакуля равна 6 тыс га, для туристов здесь функционируют хостелы и юрты. Хостелы рассчитаны на 80 человек, а юрты на 40 человек. Также в ближайшее время для туристов будут открыты 5-звездочный отель и 10 коттеджей, отвечающие всем стандартам гостеприимства.
На территории Акчакуля днем туристы могут насладиться уникальной природой, бескрайним водоемом и историческими памятниками, а вечером им будут представлены концертные программы, состоящие из фольклора, старинных игр и национальных песен. Также для иностранных туристов демонстрируют различные национальные обряды по старинным традициям. Это, конечно, не оставляет равнодушными туристов. В частности, за прошедший период Акчакуль посетили около 50 тысяч туристов.
«Отдыхать в Акчакуле можно в любое время года. Например, в зимний период здесь открыта рыбалка. Особенность в том, что зимой половина Акчакуля замерзает на 30-40 сантиметров. Туристы раскалывают лед и ловят рыбу. Это особый вид удовольствия», – рассказал руководитель ООО «Тупроккала Тур» Ойбек Джумабаев. «Кроме того, мы стараемся привлечь сюда больше молодых туристов. Специально для них организуются различные спортивные игры. Также, в регионе мы строим ипподром на 50 тысяч мест», - добавил он.
Следует отметить, что работы, проводимые в целях создания более комфортных условий для туристов в Акчакуле проводятся на постоянной основе. Цель – привлечь больше внимания туристов, увеличить внутренний и внешний туристский поток, а также продемонстрировать туристический потенциал не только Акчакуля, но и Республики Каракалпакстан.