Qashqadaryoda qishloqqa tushgan ayiqlar qo'riqxona hududiga qo'yib yuborildi
Qashqadaryo viloyati, Shahrisabz tumani, Shakarteri MFY, Soyboʻyi qishlogʻi hududiga togʻli hududdan Oʻzbekiston “Qizil kitob”iga kiritilgan 2 bosh Tyan-Shan qoʻngʻir ayiq bolalari kelib tushdi.
Vaziyat yuzasidan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligining Qashqadaryo viloyat boshqarmasi, Shahrisabz tuman IIB, Milliy gvardiya, Toshkent hayvonot bogʻi hamda Hisor qo'riqxonasi xodimlaridan iborat tezkor ishchi guruh tuzildi.
Voqea joyiga yetib borgan ishchi guruh tomonidan ko'rilgan operativ chora-tadbirlar natijasida ayiq bolalari maxsus o’q-dorili qurol yordamida uxlatildi.
Ayiq bolalariga hech qanday shikast yetkazilmasdan, “Hisor” davlat qo'riqxonasining "Tanxoz" daryo bo'limiga qo'yib yuborildi.

Медвежат, замеченных в населенном пункте Кашкадарьи, доставили в заповедник
В Кашкадарьинской области, на территории поселка Сойбуйи в махалле Шакартери Шахрисабзского района, были замечены два Тянь-шаньских бурых медвежонка, занесенных в Красную книгу Узбекистана.
В связи с этим была сформирована оперативная рабочая группа в составе сотрудников Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Кашкадарьинского областного управления экологии, Шахрисабзского районного ОВД, Национальной гвардии, Ташкентского зоопарка и Гиссарского заповедника.
В результате оперативных мер, принятых прибывшей на место рабочей группой, медвежата были усыплены с помощью специального оружия.
Медвежата без травм были доставлены на Танхозский участок реки Гиссарского государственного заповедника.