O'zbekiston chiqindilarni boshqarish bo'yicha Shvetsiya tajribasini o'rganishni rejalashtirmoqda
Ekologiya vazirligi tizimidagi Sanitar tozalash ishlarini tashkil etish respublika markazi rahbari Sharifbek Hasanov Shvetsiyaning O'zbekistondagi elchisi Tomas Danestad hamda Shvetsiya chiqindilarni boshqarish va qayta ishlash uyushmasi katta maslahatchisi Vern Vikvist bilan uchrashdi.
Ma'lumot uchun, Chiqindilarni boshqarish bo‘yicha Shvetsiya ilg‘or tajribasini O‘zbekiston sharoitida amaliyotga joriy etish yuzasidan bir qator chora-tadbirlar olib borilmoqda.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Shvetsiya o‘rtasida chiqindilarni boshqarish va tizimga ilg‘or xorijiy tajribani joriy etishni jadallashtirish masalasi muhokama qilindi.
Shuningdek, mamlakatda chiqindilar bo‘yicha vaziyatni, jumladan, ushbu sohadagi qisqa va uzoq muddatli ehtiyojlarni o‘rganish hamda tahlil qilish masalalari yuzasidan o‘zaro fikr-mulohazalar almashildi.
Bundan tashqari, Shvetsiyaning chiqindilarni boshqarish modeliga asosan chiqindilarni qayta ishlash hamda undan energiya ishlab chiqarishga urg‘u berildi.

Руководитель Республиканского центра организации санитарной очистки при Министерстве экологии Шарифбек Хасанов встретился с послом Швеции в Узбекистане Томасом Данестадом и старшим советником Шведской ассоциации по уобращению и переработке отходов Верном Виквистом.
Для справки, в настоящее время реализуется ряд мер по внедрению передового опыта Швеции в сфере обращения с отходами в Узбекистане.
В ходе встречи был обсужден вопрос сотрудничества в сфере обращения с отходами между Узбекистаном и Швецией и ускорения внедрения в систему передового зарубежного опыта.
Также состоялся обмен взаимными мнениями относительно изучения и анализа ситуации с отходами в стране, включая краткосрочные и долгосрочные потребности в этой сфере.
Было отмечено, что шведская модель обращения с отходами ориентирована на переработку и производство энергии из отходов.
Кроме того, особое значение было уделено вопросам разработки, устойчивого проектирования и внедрения инновационных технологий переработки отходов в энергию.