Tadbir Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi, Maktabgacha ta’lim va maktab ta’limi hamda Yoshlar siyosati va sport vazirliklari, “Zamin” xalqaro jamoat fondi, xalqaro tashkilotlar, nodavlat notijorat tashkilotlari ko‘magida tashkil etildi.
Tadbirdan ko‘zlangan maqsad – iqlim bo‘yicha sifatli ta’limni muvofiqlashtirilgan va samarali shaklda ta’minlash, hududdagi ekologik vaziyatni yaxshilash, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida o‘zaro aloqa va amaliy hamkorlikni rivojlantirish, ekologik ta’limni tizimli tashkil etishdan iborat.
Ekologik ta’lim tizimini takomillashtirish va iqlim o‘zgarishining salbiy oqibatlari muhokamasiga Markaziy Osiyo davlatlaridan “Yoshlar ekologik lageri” ishtirokchilari jalb etiladi.
Shuningdek, tadbir doirasida xalqaro muloqot va UNESCOning Yashil ta’lim bo‘yicha hamkorlik (GEP) tashabbusi asosida ishlab chiqilgan ekologik ta’lim bo‘yicha mintaqaviy strategiya taqdimoti o‘tkaziladi.
Ma’lumot uchun, Yashil ta’lim bo‘yicha hamkorlik (GEP) – YUNESKO tashabbusi bo‘lib, Sharm-al-Sheyxda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha 27-asosiy konvensiyasidan (COP27) so‘ng boshlangan bo‘lib, muvofiqlashtirilgan va samarali tarzda sifatli ekologik ta’limni ta’minlashga qaratilgan. Ushbu tashabbusga allaqachon 800 dan ortiq tashkilot qo'shilgan. Hozirda ishtirokchi davlatlar soni 70 dan ortiq.
GEP quyidagi to'rtta asosiy yo'nalishga e'tibor qaratadi:
- Yashil maktablar. Yashil maktab konsepsiyasini yoki ta’lim muassasalari uchun yashil akkreditatsiyani joriy etish o‘qituvchilarni tayyorlash va qayta tayyorlashni o‘z ichiga oladi.
- Ta'limda yashil dasturlar. Bu ekologik ta'lim dasturlarini amalga oshiruvchi ta'lim muassasalarining hozirgi 45% darajasidan kamida ikki baravar ko'payishini nazarda tutadi.
– O‘qituvchilar malakasini oshirish va umuman ta’lim tizimining imkoniyatlarini yaxshilash. Maktab rahbarlari va ta'lim sohasidagi asosiy ishtirokchilarning malakasini oshirish.
- Jamiyatni yashillashtirish. Ekologik ta'limni umrbod ta'limga integratsiyalash orqali jamiyatning barcha sohalarini iqlim kun tartibiga jalb qilish.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekistonning GEPdagi ishtiroki ekomaktablar, ta’lim dasturlari va o‘qituvchilar malakasini oshirish, barqaror rivojlanish uchun ta’limni takomillashtirish va o‘quvchilarni iqlim muammolarini hal qilishga tayyorlashga hissa qo‘shadi.

В Самарканде обсудят вопросы международного сотрудничества в области экологического образования
С 1 по 5 октября 2023 года в Самарканде будет организован Центральноазиатский молодёжный экологический лагерь и международный диалог «Стратегия экологического образования молодежи Центральной Азии».
Мероприятие организовано при поддержке Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Министерства дошкольного и школьного образования, Министерства молодежной политики и спорта, Международного общественного фонда «Zamin», международных организаций и неправительственных учреждений.
Целью мероприятия является обеспечение качественного климатического образования в координированной и эффективной форме, улучшение экологической ситуации в регионе, развитие взаимного общения и практического сотрудничества в области экологии и охраны окружающей среды, системная организация экологического образования.
К обсуждению совершенствования системы эко-образования и негативных последствий изменения климата будут привлечены участники Молодёжного экологического лагеря из стран Центральной Азии.
В рамках мероприятия также будут организованы международный диалог и презентация региональной стратегии экологического образования, разработанной на основе инициативы ЮНЕСКО – «Партнерство по Зеленому Образованию» (GEP).
Для справки: «Партнерство по Зеленому Образованию» (GEP) – инициатива ЮНЕСКО, выдвинутая после 27 Рамочной Конвенции ООН по Изменению Климата в Шарм-Эль-Шейхе (COP27), направленная на обеспечение качественного экологического образования в координированной и эффективной форме. К данной инициативе уже присоединились более 800 организаций. В настоящее время число стран участников составляет более 70.
GEP акцентирует внимание на следующих четырёх ключевых направлениях:
– Зелёные школы. Внедрение концепции зеленой школы или же зелёной аккредитации для учебных заведений будет включать в себя подготовку и переподготовку учителей.
– Зелёные программы в образовании. Подразумевает под собой увеличение учебных заведений, внедряющих в практику программы по экологическому образованию как минимум вдвое по сравнению с текущим уровнем в 45%.
– Экологизация подготовки учителей и возможностей системы образования в целом. Повышение компетенции руководителей школ и ключевых участников сферы образования.
– Экологизация общества. Вовлечение всех слоёв общества в повестку о климате путём интеграции экологического образования в процесс непрерывного образования.
Стоит отметить, что участие Узбекистана в GEP способствует развитию эко-школ, образовательных программ и подготовки учителей, повышению образования для устойчивого развития и подготовке учащихся к решению климатических проблем.