Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, vazirlik tasarrufidagi Turizm qo‘mitasi tomonidan Buxoro viloyati, Romitan tumani, Marziya MFYda joylashgan “BUKHARA DESERT OASIS & SPA” ekoturizm maskaniga press-tur tashkil etildi.
Ma’lumot uchun, 16–20-oktabr kunlari Samarqand Butunjahon turizm tashkiloti Bosh Аssambleyasining yubiley 25-sessiyasiga mezbonlik qiladi. Bu, tabiiyki, yurtimizga kelayotgan turistlar sonining yanada oshishini taʼminlaydi. “BUKHARA DESERT OASIS & SPA” ekoturizm obyekti esa xorijiy turistlarni yanada o‘ziga jalb qiladi.
“BUKHARA DESERT OASIS & SPA” ekoturizm maskani 2020-yil mart oyida ishga tushirilgan bo‘lib, hududi 8 gektarga teng. Obyekt mahalliy va xorijiy sayyohlarga turistik xizmatlar ko‘rsatishga mo‘ljallangan, yiliga 24 000 nafar xorijiy sayyoh va 270 000 nafar mahalliy sayyohlarni qabul qilish imkoniyatiga ega. Bu yerda hozirda 100 o‘rindan iborat 14 ta o‘tov mavjud.
Shuningdek, turizm obyektida 50 dan ortiq ish o‘rni yaratilgan va 30 xildan ortiq turistik xizmatlar yo‘lga qo‘yilgan.
Ta’kidlash joizki, ekoturizm maskani turizmning bir nechta yo‘nalishlarini qamrab olgan.
Ekologik turizm — Buxoro vohasining Qizilqum mintaqasida joylashgan ushbu hududda qum barxanlari va saksovulzorlarning ajoyib manzarasi bag‘rida ot va tuyalarda sayohat qilish imkoniyati mavjud. Bundan tashqari, yo‘ltanlamas avtotransport vositalarida (jip, kvadratsikl) maxsus trassalar bo‘ylab sayohat xizmatlari tashkil etilgan. Cho‘l hududida 30 gektar maydonda mevali daraxtlardan iborat bog‘ yaratilgan va kelgusida tejamkor tomchilab sug‘orish tizimi joriy etilishi rejalashtirilgan. Bundan tashqari, yer ostida qurilgan issiqxonada turistik markaz uchun barcha kerakli poliz mahsulotlari yetishtirilmoqda.
Tibbiyot turizmi — zamonaviy o‘tovlar, suv havzasi — “plyaj”, kelgusida tashkil etilishi rejalashtirilgan tarixiy-zamonaviy mehmonxona hamda “Spa” sog‘lomlashtirish markazida issiq suv, yod va loy bilan davolash hamda quyosh nurlaridan samarali foydalanish xizmatlari yo‘lga qo‘yilgan.
Gastronomik turizm — “Аmir” restorani, Buyuk ipak yo‘li chorrahasida joylashgan, tarixni o‘zida zamonaviy namoyon qilgan 700 o‘rinli “Shotyor Emira” restorani, ochiq havoda dam olishga xizmat qiladigan 3000 o‘rinli “Karvon Saroy” maydoni, 35 000 o‘ringa mo‘ljallangan “Varaxsho” restorani va “Sari degi” deb nomlangan turli tematikaga mo‘ljallangan ovqatlanish nuqtalarida har xil millatga mansub mahalliy va xorijiy sayyohlar uchun restoran xizmatlari tashkil etilgan. Mehmonlar uchun tayyorlanadigan barcha turdagi ovqatlarga qo‘shiladigan kerakli poliz va go‘sht mahsulotlari turistik klasterning o‘zida yetishtiriladi va barchasi ekologik toza hisoblanadi.
Ekstremal turizm — cho‘lda jip va kvadrotsikllar yordamida sayr qilish, parashyutdan sakrash, ot va tuya poygalari kabi sayyohlarni qiziqtiruvchi bir qator xizmatlar mavjud. Аyniqsa, parashyutdan sakrash va kvadratsiklda sayohat turistlarga haqiqiy adrenalin bag‘ishlaydi.
Аrxeologik turizm — moziyga sayr qilishni istagan mehmonlar uchun XVI asrga oid “Bo‘rontepa” yodgorligidagi arxeologik izlanishlar natijasida shakllangan shahar qoldiqlari mavjud. Ushbu yodgorlik o‘zbek davlatchiligining asoslari yaratilgan qadim Baqtriya davridan toki XVI-XVII asrgacha Ipak yo‘lida joylashgan muhim markazlardan biri hisoblangan. Turistik markazda alohida muzey burchagi tashkil etilgan bo‘lib, tarixiy yodgorliklar qoldiqlarini o‘rganuvchi sayyohlar uchun sharoitlar yaratilgan.
Sport turizmi — mahalliy va xalqaro miqyosdagi sport musobaqalari, milliy xalq o‘yinlari (boks, kurash, ko‘pkari, qo‘chqor urishtirish, sakrab tep, arqon tortish) o‘tkazish imkoniyatiga ega maxsus sahna, maydon, tomosha uchun sharoitlar mavjud. Hozirgi kunga qadar bir necha marotaba turli milliy xalq sport o‘yinlari tashkil etib kelinmoqda.
Ov turizmi — 4,5 gektar maydonda baliq havzasida yil bo‘yi sayyohlar baliq ovlab, o‘zlari o‘sha joyning o‘zida pishirib isteʼmol qilishlari mumkin.
Mice turizmi — turistik obyektda mahalliy va xorijiy miqyosdagi turli konferentsiya va festivallar hamda tadbirlar o‘tkazish imkoniyati yaratilgan. Jumladan, joriy yilning sentabr oyida sayyohlik oromgohi sahnasida tojikistonlik xonanda va bastakor Daler Nazarovning konserti bo‘lib o‘tdi.
Safari turizmi — turistlar cho‘l hududida o‘zlari uchun unutilmas taassurotlarga ega bo‘lishlari mumkin.
Maʼlumot uchun, joriy yilda 220 nafar xorijlik sayyoh va 14 200 nafardan ortiq mahalliy sayyoh “BUKHARA DESERT OASIS & SPA” maskaniga tashrif buyurdi.
Kelgusida turistik markaz faoliyatini kengaytirib, xorijlik sayyohlarni jalb qilish bo‘yicha muntazam ishlar olib borilmoqda. Jumladan, Malayziya va Indoneziya davlatlaridagi turistik korxonalar orqali targ‘ibotlar tashkil etilib, ziyorat turizmi yo‘nalishida Buxoroga tashrif buyuruvchi sayyohlarni qo‘shimcha ko‘ngilochar xizmat turlariga jalb etish bo‘yicha muzokaralar olib borilmoqda.

Мечта туриста: В экокластере Бухарской области развивают все виды туризма Узбекистана
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и Комитет по туризму при Министерстве организовали пресс-тур на экотуристический курорт Bukhara Desert Oasis & Spa, расположенный в МСГ «Марзия» Ромитанского района Бухарской области.
Экотуристический кластер Bukhara Desert Oasis & Spa, общей площадью 8 га, открылся в марте 2020 года. Объект предназначен для оказания туристических услуг отечественным и иностранным туристам и может ежегодно принимать 24 000 зарубежных гостей и 270 000 местных. В настоящее время на территории функционируют 14 юрт на 100 мест.
Также на туристическом объекте создано более 50 рабочих мест и запущено около 30 видов туристических услуг.
Следует отметить, что экотуристический объект охватывает несколько направлений туризма.
Экотуризм – этот кластер, расположенный в пустыне Кызылкум Бухарского оазиса,  предоставляет возможность совершить путешествие на лошадях и верблюдах среди барханов и саксаула. Кроме того, здесь организованы услуги поездок на внедорожниках (джипах, квадрациклах) по специальным маршрутам. На площади 30 гектаров в пустыне создан сад фруктовых деревьев, в будущем планируется внедрить экономичную систему капельного орошения. Кроме того, в подземной теплице выращивают всю необходимую для турбазы продукцию.
Медицинский туризм – в районе произрастают лечебные травы, и располагается водоем – «пляж». В будущем здесь планируется создать историко-современный отель, а в санатории запустить услуги SPA, йодогрязелечения и эффективного использования солнечного света и т.д.
Услуги гастрономического туризма предоставляют рестораны «Амир» и «Шатёр Эмира» на 700 мест, зона отдыха на природе «Караван Сарай» на 3000 мест, рестораны различной тематики «Варакша» и «Сари деги» на 35 000 мест. Продукты из мяса и курицы, добавляемые в блюда, являются экологически чистыми и производятся на территории туристического кластера.
Экстремальный туризм – в пустыне оказывают ряд услуг, представляющих интерес для туристов, такие как джип-туры и поездки на квадрациклах, прыжки с парашютом, прогулки на лошадях и верблюдах. В частности, одними из самых экстремальных видов спорта для туристов являются прыжки с парашютом и катание на квадрациклах.
Археологический туризм – для посетителей, желающих посетить музей, имеются городские руины, образовавшиеся в результате археологических исследований памятника Буронтепа 16 века. Этот памятник считался одним из важных центров Шёлкового пути начиная с древнебактрийского периода, когда закладывались основы узбекской государственности, до XVI-XVII веков. В туристическом центре создан отдельный музейный уголок, условия для осмотра туристами остатков исторических памятников.
Спортивный туризм – кластер располагает специальными площадками, полем и условиями для проведения местных и международных спортивных соревнований, национальных народных игр (бокс, кураш, купкари, перетягивание каната и другие). В кластере уже неоднократно проводились различные национальные спортивные игры.
Охотничий туризм – круглый год для туристов доступна рыбалка в пруду на площади 4,5 га.
MICE и событийный туризм – на территории туристического объекта возможно проведение различных местных и зарубежных конференций, фестивалей и мероприятий. К примеру, в сентябре текущего года на сцене туристического курорта прошёл концерт таджикского певца и композитора Далера Назарова.
Сафари-туризм – туристы могут получить незабываемые впечатления в условиях дикой природы.
Для информации, в этом году Bukhara Desert Oasis & Spa посетили 220 иностранных туристов и более 14 200 местных туристов.
Кроме того, ведется регулярная работа по расширению деятельности туристического центра и привлечению иностранных туристов. В частности, через тур компании Малайзии и Индонезии организуются акции, ведутся переговоры по привлечению туристов, посещающих Бухару, к дополнительным развлекательным услугам в сфере паломнического туризма.