Toshkentda qurilish munosabati bilan 500 dan ortiq daraxtni koʻchirish masalasi muhokama qilindi
Jamoatchilik eshituvida Toshkent shahri, Yakkasaroy tumani hududidagi Bobur koʻchasini Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroporti bilan bogʻlaydigan hamda S.Tolipov koʻchasiga tutash yoʻl oʻtkazgichlar qurilishi loyihasi doirasida daraxtlarni koʻchirish masalasi muhokama qilindi.
Tadbirda Ekologiya vaziri maslahatchisi Rasul Kusherbayev ishtirok etib, bu masalaga yechim topishda jamoatchilik fikri ustuvor ahamiyatga ega ekanligini taʼkidladi va barcha tomonlarni tinglashni taklif qildi.
Taqdimotga koʻra, loyiha doirasida daraxtlarni koʻchirish boʻyicha “Koʻprik qurilish” aksiyadorlik jamiyati tomonidan, Davlat xizmatlari markazi orqali Toshkent shahar Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi boshqarmasiga murojaat kelib tushgan.  Mazkur loyihaning birinchi bosqichi 2023-yil noyabr oyida yakunlanishi va yoʻl harakati qisman yoʻlga qoʻyilishi koʻzda tutilgan.
Eshituv davomida ayni paytdagi yoʻl oʻtkazgich sutkasiga 36 000 ta avtomobil oʻtkazish quvvatiga ega boʻlib, amalda soatiga 1500 ta avtomobil harakati uchun xizmat koʻrsatishi aytildi. Qurilayotgan yoʻl oʻtkazgich esa soatiga 6 000 ta avtomobil oʻtkaza olishi, ya'ni sutkasiga 144 000 ta avtomobil harakatini ta'minlay olishi ta'kidlandi. Bu esa tirbandlikning oldini oladi hamda havoga chiqadigan chiqindi gazlarini 4 barobargacha kamaytiradi.
Maʼlumot uchun, dastlab 1,4 mingta daraxt va butalarni koʻchirish rejalashtirilgan, chunki loyiha xiyobon hududining bir qismini ham oʻz ichiga olgan. Loyiha dizayni oʻzgargach esa koʻchirilishi kerak boʻlgan daraxtlar soni kamaygan. Ayni damda birinchi bosqichda 69 ta daraxtni koʻchirish rejalashtirilgan, jami esa 500 dan ortiq daraxt koʻchirilishi mumkin. Har bir koʻchirilgan daraxt uch yil davomida parvarish qilinadi.
Eshituv davomida OAV vakillari mutasaddilardan oʻz savollariga javob olishdi va joyiga chiqqan holatda vaziyatni oʻrganishdi.
Jamoatchilik muhokamalarida har bir ko‘chirilgan daraxt o‘rniga 10 tupdan ko‘chat o‘tqazilishi, ular maxsus o‘g‘itlar yordamida parvarishlanishi aytib o'tildi. Rasul Kusherbayev bu jarayonni Ekologiya vazirligi nazorat qilishini ta'kidladi.

Обсужден вопрос пересадки более 500 деревьев в рамках строительства путепроводов в Ташкенте
26 сентября текущего года в Ташкенте состоялись очередные общественные слушания. В мероприятии приняли участие представители Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Управления экологии города Ташкента, городского Хокимията, АО «Куприк Курилиш», экоактивисты и представители СМИ.
На общественных слушаниях обсуждался вопрос пересадки деревьев в рамках проекта строительства путепроводов, соединяющих улицу Бабура в Яккасарайском районе с Ташкентским международным аэропортом имени Ислама Каримова и улицей С.Толипова.
В мероприятии принял участие советник министра экологии Расул Кушербаев, который отметил, что общественное мнение имеет приоритет в поиске решения данного вопроса, и предложил выслушать все стороны.
Как сообщается, в рамках проекта, в Управление экологии города Ташкента со стороны АО «Куприк Курилиш» через Центр государственных услуг поступило обращение о необходимости пересадки деревьев.  Ожидается, что первый этап этого проекта будет завершен в ноябре 2023 года, и дорожное движение будет частично открыто.
На слушаниях сообщили, что нынешняя эстакада ежедневно может пропускать 36 000 автомобилей, а также 15 000 автомобилей в час. Было отмечено, что строящийся путепровод сможет пропускать 6 000 автомобилей в час, что в сутки даст возможность пропустить 144 000 автомобилей. Это предотвратит пробки и снизит токсичные выбросы автомобилей до 4 раз.
Напомним, поскольку проект также включает часть территории проспекта, первоначально планировалось пересадить 1,4 тысячи деревьев и кустарников. Однако, в ходе изменения дизайн-проекта, количество деревьев, подлежащих пересадке, уменьшилось. В настоящее время на первом этапе планируется пересадить 69 деревьев, в общей сложности может быть пересажено более 500 деревьев. За каждым пересаженным деревом будут ухаживать в течение трех лет.
В ходе слушаний представители СМИ получили от чиновников ответы на свои вопросы и на месте изучили ситуацию.
На общественных слушаниях было подчеркнуто, что вместо каждого пересаженного дерева посадят 10 деревьев, за которыми будут ухаживать с использованием специальных удобрений. Расул Кушербаев подчеркнул, что Министерство экологии будет контролировать этот процесс.