Maqsad atmosferani zaharlanishdan asrash: yurtimizda "Avtomobilsiz kun" qanday o'tkazildi?
22-sentabr kuni butun respublikamiz hududida “Avtomobilsiz kun” keng miqyosda nishonlandi. Har bir hududda turli tadbir va aksiyalar tashkil qilindi.
Xususan, Qoraqalpog’iston Respublikasining Xo’jayli tumanida “Salomatlik uchun 5000 qadam” va velosipeddan foydalanish hamda piyoda yurishning afzalliklarini targ‘ib etishga qaratilgan tadbirlar bo‘lib o‘tdi.
Shuningdek, Jizzax shahrida “Yangi nafas” shiori ostida 3 ming metrga yugurish marafoni o‘tkazildi. Marafonda 300 dan ziyod ishtirokchi qatnashdi. Andijonda ham “Salomatlik uchun 5000 qadam” tadbiri, ommaviy "Velosiped sayli" hamda 3 km  va 100 metrga yugurish musobaqasi tashkil etildi.
Bundan tashqari, Samarqand shahrida besh ming qadam masofaga yurish marafoni o‘tkazilib, unda ta’lim muassasalarining 950 dan ziyod xodimi hamda 5 ming nafardan ortiq aholi qatnashdi. Urganchda esa talaba-yoshlari va professor-oʻqituvchilar “10 ming qadam piyoda" aksiyasida faol ishtirok etishdi.
Ta'kidlash joizki, boshqa hududlarda ham avtomobilsiz kun keng miqyosda nishonlandi.
Ma’lumot uchun, "Avtomobilsiz kun" yurtimizda 2021-yildan beri o'tkaziladi. Maqsad avtomobillardan chiqayotgan turli zaharli gazlar orqali atmosferaning zaharlanishini kamaytirishga hissa qo‘shish, qolaversa, piyoda yurish va velosipedda sayr qilishni keng targ‘ib etishdir. Bu o‘z navbatida aholi orasida sog‘lom turmush tarzini keng ommalashtirishga xizmat qiladi.

Защита атмосферы от загрязнения: Как прошел «День без автомобиля» в Узбекистане?
22 сентября по всей республике масштабно отметили «Всемирный день без автомобиля». В каждом регионе страны были организованы различные мероприятия и акции.
В частности, в Ходжейлийском районе Республики Каракалпакстан прошли мероприятия, направленные на пропаганду преимуществ программы «5000 шагов для здоровья», использования велосипедов и ходьбы.
Также в Джизакской области под лозунгом «Новое дыхание» прошел забег на дистанцию в 3000 метров. В марафоне приняли участие более 300 участников. В Андижанской области были организованы акция «5000 шагов ради здоровья», массовый «Велопробег» и соревнования по бегу на 3 км и 100 метров.
Кроме того, в Самаркандской области прошел марафон на дистанцию в 5000 шагов, в котором приняли участие более 950 сотрудников образовательных учреждений и более 5000 жителей города. В Ургенче студенты и преподаватели приняли активное участие в акции «10 тысяч шагов».
Следует отметить, что День без автомобиля широко отметили и в других регионах.
Для информации «День без автомобиля» проводится в нашей стране с 2021 года. Цель мероприятия  - снижение загрязнения атмосферы, вызванного различными токсичными газами, выбрасываемыми автомобилями, а также развитие пешеходного и велосипедного движения. Это, в свою очередь, служит популяризации здорового образа жизни среди населения.