Joriy yilning 4-aprel kuni Andijon viloyati, Izboskan tumanida yashovchi fuqarolar — A.A. hamda M.I. o‘zaro til biriktirib, uch tup gʻarb chinori daraxtlarini go‘yoki yashash xonadoni uchun xavf tug‘dirayotganligini va qurilish, ta’mirlash ishlariga xalal berayotganligini ro‘kach qilib kesib yuborishgan.
Bu orqali o‘simlik dunyosiga 131 million 400 ming so‘mlik ko‘p miqdorda zarar yetkazishgan.
Holat Ekologiya vazirligi xodimlari tomonidan o‘rganilib, tegishli hujjatlar prokuraturaga yuborilgan. Prokuratura tomonidan esa A.A. va M.I.ga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi va daraxtlarni kesganlarga sud hukmi o‘qildi.
Hukmga ko‘ra, uch tup gʻarb chinori daraxtlarini kesganlarning har biriga keltirilgan zararni qoplash bilan birga, 2 yil muddatga ozodlikni cheklash jazosi tayinlanib, jazo muqarrarligi ta’minlandi.

В Андижанской области за вырубку деревьев двух граждан приговорили к 2 годам ограничения свободы
4 апреля текущего года жители Избансканского района Андижанской области – А.А. и М.И., предварительно вступив в сговор друг с другом, срубили три платана (чинары) по причине того, что деревья якобы представляли опасность для дома и мешали строительным и ремонтным работам.
В результате этого, растительному миру нанесен ущерб на сумму 131 млн 400 тыс сумов.
Ситуацию изучили сотрудники Министерства экологии, которые направили соответствующие документы в прокуратуру. По обвинению прокуратуры, против А.А. и М.И. было возбуждено уголовное дело.
18 сентября гражданам А.А. и М.И. был вынесен приговор в зале суда, предусматривающий ограничение свободы каждому сроком на 2 года и возмещение нанесенного ущерба растительному миру.