“Sanitariya inqilobi”: Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi turizm obyektlarida bir qator kamchiliklar aniqlandi
2283
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Turizm qo‘mitasi bo‘lim boshlig‘i Muxayyo Hayitova boshchiligida Respublika ishchi guruh a’zolari hamda tegishli vazirlik va idoralarning mas’ul xodimlari tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasining Beruniy, Ellikqal’a, Mo‘ynoq, Qo‘ng‘irot, Taxtako‘pir, Chimboy, Xo‘jayli tumanlari va Nukus shahridagi bir qancha turizm obyektlari o‘rganildi.
O‘rganish Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 5-sentyabrdagi tegishli topshirig‘i ijrosini ta’minlash maqsadida tashkil etildi.
Tadbir davomida madaniy meros obyektlari, ziyoratgohlar, mehmonxonalar, sihatgoh va dam olish zonalari, ommaviy namoyish joylari, bozorlar, vokzal va avtoshohbekatlarda sanitariya-gigiyena shaxobchalarining mavjudligi, sanitariya va shaharsozlik normalari hamda qoidalari talablariga muvofiqligi o‘rganib chiqildi.
Shuningdek, tadbir davomida Respublika ishchi guruh a’zolari hamda tegishli vazirlik va idoralarning mas’ul xodimlari tomonidan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasidagi Ta’lim tizimi islohotlari yo‘nalishida ko‘rsatilgan topshiriqlar yuzasidan bir qator umumiy o‘rta ta’lim maktablarida toza ichimlik suvi va zamonaviy sanitariya-gigiyena infratuzilmasi bilan ta’minlanganligi holati ham o‘rganildi.
4 kunlik o‘rganish natijasida obyektlarda bir qator xato-kamchiliklar, jumladan, sanitar-gigiyenik, texnik xavfsizlik, yong‘in xavfsizligining oldini olish talablariga javob bermasligi aniqlandi. Bundan tashqari, ushbu obyektlarda jismoniy imkoniyati cheklangan, nogironligi bo‘lgan shaxslar, yosh bolali ota-onalar uchun zaruriy shart-sharoitlar yaratilmaganligi ham ma’lum bo‘ldi.
O‘rganish ishlaridan so‘ng mas’ullarga kamchiliklarni bartaraf etish borasida  topshiriqlar berildi.
Ma’lumot uchun, Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 5-sentabrdagi tegishli topshirig‘iga muvofiq, respublikadagi barcha turizm obyektlari (madaniy meros obyektlari, ziyoratgohlar, turizm zonalari, mehmonxonalar, sihatgoh va dam olish zonalari, sport-sog‘lomlashtirish muassasalari, ommaviy namoyish joylari, madaniyat va istirohat bog‘lari, ommaviy bozorlar), vokzal va avtoshohbekatlarda “Sanitariya inqilobi”ni amalga oshirish ko‘zda tutilgan.

«Санитарная революция»: на туристических объектах Республики Каракалпакстан выявлен ряд недостатков
Республиканская рабочая группа во главе начальника отдела Комитета Туризма при Министерстве Экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан М.Хайитовой совместно с представителями министерств и ведомств изучила туристические объекты в Берунийском, Элликкалинском, Муйнакском, Кунградском, Тахтакупырском, Чимбайском, Ходжейлийском районах и в городе Нукус Республики Каракалпакстан.
Исследование организовано в целях обеспечения реализации соответствующего поручения Кабинета Министров от 5 сентября 2023 года.
В ходе мероприятия, на предмет соблюдения требований санитарных норм были изучены объекты культурного наследия, паломнические места, гостиницы, санатории и зоны отдыха, спортивно-оздоровительные учреждения, объекты массового показа, рынки, а также железнодорожный вокзал и автостанции.
Также, согласно поручениям в рамках реформ в сфере образования Стратегии «Узбекистан – 2030», были изучены условия обеспечения чистой питьевой водой и современной санитарно-гигиенической инфраструктурой в нескольких общеобразовательных средних школах.
В результате четырехдневного исследования, был найден ряд недостатков в вышеуказанных объектах, в частности, несоответствие нормам санитарно-гигиенических условий, технической и пожарной безопасности. Также выяснилось, что на данных объектах отсутствуют необходимые условия для лиц с инвалидностью и родителей с маленькими детьми.
По итогу исследований, ответственным лицам были даны задания по устранению недостатков.
Для информации: В соответствии с поручением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 5 сентября 2023 года, предусматривается осуществление «санитарной революции» во всех туристско-демонстрационных объектах республики (объекты культурного наследия, места паломничества, туристские зоны, гостиницы, санатории и зоны отдыха, спортивно-оздоровительные учреждения, публичные места, парки отдыха и базары) вокзалах и автовокзалах.