Yevropa Ittifoqi bilan ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 15-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov va Yevropa Ittifoqining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi Sharlotta Adrian o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar chog‘ida ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish va kengaytirish istiqbollari ko‘rib chiqildi. Xususan, “yashil” iqtisodiyotga bosqichma-bosqich o‘tish, sog‘lom va xavfsiz atrof-muhitni ta’minlash, Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishish, ekologik ta’limni rivojlantirish va madaniyat, xalqaro tajribani hisobga olgan holda institutsional va kadrlar salohiyatini oshirish masalalariga e'tibor qaratildi.
O‘z navbatida Yevropa Ittifoqi Delegatsiyasining O‘zbekiston hukumati bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash, ijtimoiy-iqtisodiy va ekologik islohotlarni qo‘llab-quvvatlashga sodiqligi yuqori baholandi.
Ma’lumot uchun, Yevropa Ittifoqi O‘zbekistonda EU4Environment Week, eco-challenge #BeTheWave va WECOOP kabi bir qator ekologik dasturlarni amalga oshirish tashabbusi bilan chiqqan.
Uchrashuvda, shuningdek, o‘zaro manfaatli aloqalarni har tomonlama mustahkamlash bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqilib, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi.
“Yashil energetika sohasida innovatsion loyihalarni keng joriy etish, iqlim o‘zgarishining oldini olish bo‘yicha strategik ahamiyatga ega dasturlarni ishlab chiqish va ekologik ta’lim borasida olib borilayotgan izchil ishlar o‘zaro hamkorlikni kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etadi", – dedi Aziz Abduhakimov.
Vazirlik 2026-yil oxirigacha Yevropa Ittifoqi bilan 4 million yevrolik qo‘shma loyihalar va kimyoviy konvensiyalarga oid dasturlarni amalga oshirishga umid bildirdi. Atrof-muhitni muhofaza qilish, shuningdek, xavfli kimyoviy va ishlab chiqarish chiqindilari sohasida hamkorlik qilish uchun mavjud salohiyatni ro‘yobga chiqarish muhimligi ta’kidlandi.
Qolaversa, Qoraqalpog‘iston Respublikasida va Angren shahridagi 42-sonli maktabda 27 ming tup daraxt ekish bo‘yicha “Yashil Makon” umummilliy tashabbusida Yevropa Ittifoqi Delegatsiyasiga minnatdorchilik bildirildi. Suhbat chog‘ida elchilarning Toshkent viloyatining Angren va Yangiobod shaharlariga sobiq uran konlarini tugatish bo‘yicha joriy yilning 8–9-sentabr kunlari bo‘lib o‘tgan sayyor tashrifi alohida e'tirof etildi.
Ma’lumot uchun, O‘zbekistonda sobiq uran qazib olingan maydonlarni rekultivatsiya qilish bo‘yicha ishlar Yevropa Ittifoqi (YeI) tashabbusi bo‘lgan va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) boshqaruvidagi Markaziy Osiyo uchun Ekologik reabilitatsiya hisobi (ERH) tomonidan taqdim etilgan 9 million yevro miqdoridagi grant ko‘magida davom etmoqda.
Bundan tashqari, uchrashuvda mahalliy va mintaqaviy ekologik muammolarni hal etish, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash, innovatsion g‘oyalar, amaliyot va texnologiyalarni joriy etish, yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash hamda O‘zbekiston va butun mintaqaning ilmiy va intellektual salohiyatini ro‘yobga chiqarish maqsadida tashkil etilgan “Green University” — Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim oʻzgarishini o‘rganish universitetining tashkil etilishi haqida maʼlumot berildi.
Uchrashuv yakunida Yevropa Ittifoqi bilan BMTning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha doiraviy konvensiyasi, Erasmus+ xalqaro tashabbusi doirasida ilgari surilgan metan chiqindilarini kamaytirish bo'yicha global majburiyat ("Global Methane Pledge"), Oʻzbekistonda oliy taʼlim sohasidagi tub oʻzgarishlarga katta hissa qoʻshgan taʼlim dasturi kabi turli qo‘shma loyiha va dasturlarni amalga oshirishga umid bildirildi.
Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi O‘zbekiston Respublikasining cho‘llanish (UNCCD CRIC-21), yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlari (CMS COP-14) va  Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) Bosh Assambleyasining 25-sessiyasini o‘tkazish tashabbusini yuqori baholadi, shuningdek, ushbu tadbirlarda faol ishtirok etishga tayyorligini bildirdi.

Обсуждены перспективы расширения двустороннего сотрудничества с ЕС
15 сентября текущего года состоялась встреча Министра экологии Республики Узбекистан А.Абдухакимова с Послом Делегации Европейского Союза в Республике Узбекистан г-жой Шарлотт Адриан.
В ходе переговоров рассмотрены перспективы дальнейшего развития и расширения двустороннего сотрудничества, а также отмечена важность поэтапного перехода к «зелёной» экономике, обеспечения здоровой и безопасной окружающей среды, достижения Целей в области устойчивого развития (ЦУР), продвижения экологического образования и культуры, повышения институционального и кадрового потенциала с учетом зарубежного опыта. Высоко оценена приверженность Делегации ЕС к укреплению взаимовыгодного сотрудничества с Правительством Узбекистана и поддержке социально-экономических и экологических реформ.
Для информации, Европейский Союз инициировал ряд экологических программ в Узбекистане, таких как EU4Environment Week, eco-challenge #BeTheWave и WECOOP.
Также рассмотрены предложения по всестороннему укреплению взаимовыгодных связей, определены приоритетные направления взаимодействия.
«Широкое внедрение инновационных проектов в области зеленой энергетики, разработка стратегически важных программ по предотвращению изменения климата и последовательные работы, проводимые по вопросам экологического образования, будут иметь важное значение для расширения взаимного сотрудничества», – отметил Азиз Абдухакимов на встрече.
Со стороны Министерства была выражена надежда на реализацию совместных проектов на сумму 4 млн. евро и программ с ЕС, касающихся химических конвенций до конца 2026 года. Подчеркнута важность реализации имеющегося потенциала сотрудничества по всем направлениям в области охраны окружающей среды, а также, опасных химических и промышленных отходов.
Выражена благодарность Делегации ЕС в общенациональной инициативе «Яшил Макон», по посадке 27 000 деревьев в Каракалпакстане и в городской школе № 42 Ангрена. В ходе беседы высоко оценен полевой визит послов в городе Ангрен и Янгиабад Ташкентской области по ликвидации объектов бывших урановых месторождений, состоявшееся 8-9 сентября т.г.
Для информации, работы по рекультивации бывших уранодобывающих объектов в Узбекистане продолжаются при поддержке гранта в размере 9 млн. евро, предоставленного Счетом экологической реабилитации для Центральной Азии (СЭР), созданным по инициативе Европейского Союза (ЕС) и управляемым Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР).
Также Посол Делегации была проинформирована о создании Центрально-Азиатского Университета изучения окружающей среды и изменения климата «Green University», созданным для решения местных и региональных экологических вызовов, укрепления регионального сотрудничества в области экологии и охраны окружающей среды, внедрения инновационных идей, практик и технологий, путем подготовки высококвалифицированных специалистов и реализации научного и интеллектуального потенциала Узбекистана и региона в целом.
В завершении встречи, выражена надежда на реализацию различных совместных проектов и программ с ЕС, таких как Глобальное обязательство по сокращению метановых выбросов (Global Methane Pledge), выдвинутое в рамках международной инициативы Рамочной Конвенции ООН по изменению климата, образовательная программа Erasmus+, которая внесла значительный вклад в коренные преобразования в сфере высшего образования Узбекистана.
Делегация ЕС высоко оценила инициативу Республики Узбекистан по проведению мероприятия глобального уровня на тему опустынивания (UNCCD CRIC-21), мигрирующих видов диких животных (CMS COP-14) и 25-ой сессии Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации (ЮНВТО), а также выразила готовность принять активное участие в этих мероприятиях.