Seulda Global Yashil oʼsish instituti bilan hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
12-sentabr kuni Koreya Respublikasining Seul shahrida Oʼzbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʼzgarishi vaziri oʼrinbosari Jusipbek Kazbekov Global Yashil oʼsish institutining bosh direktori Frenk Raysberman bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida F. Raysberman institut Boshqaruvi raisi Pan Gi Mun O‘zbekistonning 2024-yil bahorida Samarqand shahrida boʼlib oʼtadigan iqlim oʼzgarishi sammitiga taklifini qabul qilganligini taʼkidladi.
Shuningdek, Koreya Respublikasining ODA fondi ishtirokidagi  "Toshqinlar va qurgʼoqchilik bo‘yicha erta xabardorlik" istiqbolli loyihasi Koreya Parlamenti tomonidan ko‘rib chiqilayotganligi va yakuniy kelishuv bosqichida ekanligi qayd etildi.
Qolaversa, Global yashil o‘sish instituti bosh direktori Koreya oliy o‘quv yurtlari va ilmiy markazlari bilan O‘zbekistondagi Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim oʼzgarishini oʼrganish universiteti ("Green University") o‘rtasidagi hamkorlikni qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
Shuningdek, uchrashuv davomida qoʼshma dasturlar, jumladan, “GGGIning Oʼzbekiston boʼyicha 2021–2025 yillarga moʼljallangan strategiyasi” va “2019–2030-yillar davrida Oʼzbekiston Respublikasining “yashil” iqtisodiyotga oʼtish strategiyasi” doirasidagi loyihalarni birgalikda amalga oshirishga alohida eʼtibor qaratildi.

В Сеуле обсудили перспективы сотрудничества с Глобальным институтом зеленого роста
12 сентября в городе Сеул Республики Корея состоялась встреча заместителя министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Жусипбека Казбекова с генеральным директором Глобального института зеленого роста (GGGI) Франком Райсберманом.
В ходе встречи Ф.Райсберман отметил, что председатель правления института Пан Ги Мун принял приглашение Узбекистана на саммит по изменению климата, который пройдет в Самарканде весной 2024 года.
Также было отмечено, что перспективный проект «Система раннего оповещения о наводнениях и засухах» с участием Фонда ОПР Республики Корея рассматривается корейским парламентом и находится на стадии согласования.
Кроме того, генеральный директор GGGI выразил готовность поддержать укрепление сотрудничества между корейскими университетами и научными центрами с Центрально-азиатским университетом окружающей среды и изменения климата («Green University») в Узбекистане.
Также в ходе встречи, особое внимание было уделено реализации проектов в рамках совместных программ, в том числе «Стратегия GGGI для Узбекистана на 2021-2025 годы» и «Стратегия перехода к «зеленой» экономике Узбекистана на 2019-2030 годы».