16-sentabr kuni Respublika bo‘ylab “Butunjahon tozalik kuni” keng nishonlanadi
Xususan, Toshkent shahrining Mirzo Ulug‘bek tumanidagi “Lokomativ” o‘yingohi orqasida joylashgan istirohat bog‘ida ham atrof-muhitni toza saqlashga qaratilgan qator tadbirlar bo‘lib o‘tadi.
Tadbir Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, O‘zbekiston Volontyorlar assotsiatsiyasi, Sanoat-qurilish bank hamda “Coca-cola” hamkorligida tashkil etilmoqda.
Dastlab “UzPlogging” aksiyasiga start beriladi. Unda ko‘ngillilar belgilangan hududda ma’lum vaqt oralig’ida plastik chiqindilarni to‘plashadi. Keyin esa “Clean game” o‘yinlari o‘tkazilib, belgilangan hududda chiqindilar saralab yig‘iladi.
Shuningdek, tadbir davomida “Pokiza insonlar” ko‘ngillilar jamoasi tomonidan daraxtlar turli iplar va boshqa zararli narsalardan tozalanadi.
Tadbirning ikkinchi qismi “Anhor-Lokomotiv” bog‘ida o‘tkaziladi. Unda ekologik toza va qayta ishlangan mahsulotlar ko‘rgazmasi, atrof-muhitni muhofaza qilish mavzusida rasm chizish tanlovi bo‘lib o‘tadi. Tanlov g‘oliblari munosib taqdirlanadi.
Bundan tashqari, chiqindi yig‘ish shaxobchalari va qayta ishlovchi korxonalar faoliyatiga oid videorolik, chiqindilarni saralash va zararli chiqindilarni to‘g’ri saqlash bo‘yicha master-klass taqdim etiladi.

В Узбекистане широко отметят Всемирный день чистоты
В частности, ряд мероприятий, направленных на сохранение чистоты окружающей среды, пройдёт в парке отдыха, расположенного около стадиона «Локомотив» в Мирзо-Улугбекском районе города Ташкента.
Мероприятие организуется Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата в сотрудничестве с Ассоциацией волонтеров Узбекистана, коммерческого банка Sanoat qurilish bank и компанией Coca-Cola.
Откроет программу мероприятия акция UzPlogging, в ходе которой пройдет эко забег на определенные дистанции со сбором пластиковых отходов. Далее состоятся интерактивные игры Clean game, в ходе которых будет организована сортировка мусора.
Также во время мероприятия команда волонтеров «Чистые люди» («Покиза Инсонлар») очистит деревья от различных ниток и других вредных предметов.
Вторая часть мероприятия пройдет в парке «Анхор-Локомотив». Здесь будет организована выставка экологически чистых и переработанных продуктов, конкурс рисунков на экологическую тематику. Победители получат сертификаты и ценные призы.
Кроме того, будет представлен видеоролик о деятельности центров сбора мусора и предприятий по переработке отходов, а также организован мастер-класс по сортировке мусора и правильному хранению опасных отходов.
В ходе мероприятия будут награждены сотрудники предприятий и организаций, внесшие вклад в сферу экологии и сохранение чистоты окружающей среды.