Pekindagi xalqaro Kongressda O‘zbekistonda suv resurslarini boshqarish mavzusida taqdimot o‘tkazildi
2417
Ayni damda Pekin shahrida XVIII Butunjahon suv Kongressi bo‘lib o‘tmoqda.
Xalqaro suv resurslari assotsiatsiyasi (IWRA) va Xitoy Xalq Respublikasi Suv xoʼjaligi vazirligi tomonidan tashkil etilgan “Suv hamma uchun: inson va tabiatning uygʼunligi” mavzusidagi Kongressda O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamda Suv xoʼjaligi vazirligi vakillari ham ishtirok etmoqda.
Ta'kidlash joizki, Ekologiya vazirligi xodimi Shamsiddin Qurbonov Kongressning “Belt and Road Conference Water resources and Water Environment” tadbiri doirasida O‘zbekistonda suv resurslarini boshqarish mavzusida ma'ruza qildi. Shuningdek, yurtimizda suv resurslarini muhofaza qilish sohasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida taqdimot o‘tkazdi.
Ma'lumot uchun, Butunjahon suv Kongressi butun dunyo boʼylab suv resurslari sohasida siyosatchilar, tadqiqotchilar va amaliyotchilarni toʼplaydigan keng koʼlamli anjuman hisoblanadi.
Bu galgi anjumanda dunyoning 60 dan ortiq mamlakatlari va suv resurslari bilan shugʼullanuvchi 130 dan ortiq xalqaro tashkilot va tuzilmalardan vakillar, shuningdek, Xitoyning suv xoʼjaligi sohasidagi 700 ga yaqin mutaxassislari qatnashmoqda.

Управление водными ресурсами в Узбекистане презентовали на Международном конгрессе в Пекине
На Конгрессе, организованном Международной ассоциацией по водным ресурсам (IWRA) и Министерством водного хозяйства Китайской Народной Республики, приняли участие представители Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и Министерства водного хозяйства Республики Узбекистан.
В ходе мероприятия Конгресса «Один пояс, один путь: водные ресурсы и водная среда» с докладом на тему «Управление водными ресурсами в Узбекистане» выступил сотрудник Министерства экологии Шамсиддин Курбанов. Он также выступил с докладом о работе, проводимой в области охраны водных ресурсов в республике.
Для справки: Всемирный водный конгресс – это масштабная конференция, объединяющая политиков, исследователей и практиков в области водных ресурсов со всего мира.
В конференции принимают участие около 600 представителей из более 60 стран и регионов, свыше 130 международных организаций, а также около 700 специалистов по водным ресурсам из Китая. Итогом конгресса станет принятие Пекинской декларации по защите и развитию водных ресурсов в мире.