Jizzax viloyati Ekologiya boshqarmasi Forish tumani bo‘limi davlat inspektorlari tomonidan navbatdagi nazorat tadbiri o‘tkazildi.
Tadbir davomida fuqaro I. N. tegishli ruxsatsiz quduq qazib, tabiiy suv obyektini egallab olganligi va oʻzboshimchalik bilan foydalanganligi aniqlandi.
Huquqbuzar bu bilan "Tabiatni muhofaza qilish toʻgʻrisida"gi Qonunning 5, 16-moddalari, "Suv va suvdan foydalanish toʻgʻrisida"gi Qonunning 115-moddasi talablarini buzgan.
Holat yuzasidan huquqbuzarga nisbatan MJtKning 74-moddasi 1-qismiga asosan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirildi. I. N. BHMning 3 baravari, ya’ni 990 ming soʻm jarima to‘laydigan bo‘ldi.

За незаконное использование природного водоема в Джизакской области оштрафован гражданин
Государственные инспекторы Фаришского районного отдела Управления экологии Джизакской области провели очередное рейдовое мероприятие.
В ходе рейда установлено, что гражданин И.Н. выкопал колодец без соответствующего разрешения и самовольно использовал природный водный объект.
Правонарушитель нарушил требования статей 5 и 16 Закона «Об охране природы» и статьи 115 Закона «О воде и водопользовании».
В связи с этим в отношении нарушителя И. Н. составлен административный протокол по части 1 статьи 74 КоАО РУз. наложен штраф в размере 3 БРВ –990 тысяч сумов.