Oltinsoyda 61 ta qimmatbaho navli daraxtlar kesib tashlandi. Jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
Tuman hokimligi mas'ul xodimi daraxtlarni kesishga ruxsat so‘ragan, ammo Ekologiya bo‘limi inspektorlari ruxsat berishmagan va daraxtlarni noqonuniy kesish javobgarlikka sabab bo‘lishini ta'kidlashgan.
Surxondaryo viloyati, Oltinsoy tumani hokimligining mas'ul xodimi “Mirshodi” mahallasi hududidan o‘tuvchi, Oltinsoyni  Denov tumani bilan bog‘lovchi avtomobil yo‘lini kengaytirish, ushbu yo‘ldagi  “Qora ariq” ko‘prigini rekonstruksiya qilish maqsadida yo‘l yoqalarida mavjud bo‘lgan ko‘p yillik daraxtlarni kesib olish uchun tuman Ekologiya bo‘limidan og‘zaki tarzda ruxsat so‘ragan.
Oltinsoy tuman Ekologiya bo‘limi xodimlari tomonidan holat joyiga borib o‘rganilib, hududda mavjud bo‘lgan daraxtlar xatlovdan o‘tkazilgan. Daraxtlarni kesishga ruxsat berilmagan va noqonuniy ravishda kesish amaldagi qonunchilikka binoan javobgarlikka tortilishi alohida tushuntirib o‘tilgan.
Ammo, shunga qaramasdan, kechqurun hududda mavjud bo‘lgan, o‘suvchanligini yo‘qotmagan 61 ta qimmatbaho navli daraxtlar  (2 tup chinor, 54 tup virgin archasi), manzarali daraxtlar,  6 tup kam qimmatli daraxtlar (2 tup terak, 4 tup tol) tag qismi bilan kesib tashlangan.
Surxondaryo viloyati Ekologiya boshqarmasining tezkor guruhi shu kunning o‘zida voqea joyiga yetib borib, holat yuzasidan bayonnoma tuzildi.
Mutaxassislarning hisob-kitoblariga ko‘ra, ushbu noqonuniy harakat oqibatida o‘simlik dunyosiga  293 million 700 ming so‘m zarar yetkazilgan.
Holat bo‘yicha viloyat prokuraturasi tomonidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan bo‘lib, hozirgi kunda tergovga qadar surishtiruv ishlari olib borilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, Prezident farmoni bilan davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan daraxtlar va butalar qimmatbaho navlarining kesilishiga muddatsiz moratoriy e'lon qilingan.

В Алтынсайском районе вырублено 61 ценное дерево. Возбуждено уголовное дело
Должностное лицо районной администрации ранее запросило разрешение на вырубку деревьев, однако инспекторы отдела экологии не дали разрешения, заявив, что незаконная вырубка деревьев повлечет за собой ответственность.
Ответственный работник хокимията Алтынсайского района Сурхандарьинской области устно запросил у районного отдела экологии разрешение на вырубку многолетних деревьев, в целях расширения автомобильной дороги, проходящей на территории махалли «Миршоды» и соединяющей Алтынсайский и Денауский районы, а также реконструкции моста «Кора арык» на этой дороге.
Сотрудники отдела экологии Алтынсайского района выехали на место происшествия и обследовали деревья, произрастающие в этом районе. Отдельно было пояснено, что вырубка деревьев не разрешена, и такое нарушение подлежит ответственности в соответствии с действующим законодательством.
Но, тем не менее, к вечеру были вырублены 61 ценное дерево, произрастающих на этой территории (2 чинары, 54 куста можжевельника виргинского), 6 менее ценных  декоративных деревьев (2 тополя, 4 ивы).
В тот же день оперативная группа управления экологии Сурхандарьинской области прибыла на место происшествия и составила протокол о происшествии.
По оценкам специалистов, в результате этого незаконного действия, растительному миру был нанесен ущерб в размере 293 миллионов 700 тысяч сумов.
По данному факту региональной прокуратурой возбуждено уголовное дело, в настоящее время ведется доследственная проверка.
Напомним, указом президента объявлен бессрочный мораторий на вырубку ценных сортов деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд.