Oqqoʼrgʼon tumanida daraxtlar qurib qoldi. Obodonlashtirish boshqarmasi va tibbiyot birlashmasi mas'ullariga chora koʼrildi
12:09
2703
Toshkent viloyati Ekologiya boshqarmasi xodimlari tomonidan navbatdagi ekologik nazorat tadbiri o'tkazildi.
Tadbir davomida "Madaniyat" MFY hududida "Yashil makon" umummilliy loyihasi doirasida terak qalamchalari ekilgani, ammo Oqqoʼrgʼon tumani Obodonlashtirish boshqarmasi tomonidan yetarli darajada agrotexnik ishlari olib borilmaganligi aniqlandi. Natijada qalamchalar qurib qolgan. Bu bilan "O‘simlik dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish to‘g‘risida"gi Qonunning 32, 37-moddalari talablari buzilgan.
Holat yuzasidan tuman Obodonlashtirish boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i A.A.ga nisbatan MJtKning 79-moddasi 3-qismiga asosan BHMning 10 barobari – 3 million 300 ming so‘m miqdorida jarima belgilandi.
Shuningdek, reyd davomida Oqqo'rg'on tumani tibbiyot birlashmasi hududida ekilgan ko'chatlar e'tiborsizlik oqibatida qurib qolganligi aniqlandi.
Holat yuzasidan tibbiyot birlashmasi xoʼjalik ishlari boʼlim boshligʼi A.B.ga nisbatan ham MJtKning 79-moddasi 3-qismiga asosan BHMning 10 barobari – 3 million 300 ming so‘m miqdorida jarima belgilandi.

В Аккурганском районе засохли деревья. Приняты меры в отношении должностных лиц Управления благоустройства и Медицинского объединения района
12:09
2702
Очередное экологическое рейдовое мероприятие провели сотрудники Управления экологии Ташкентской области.
В ходе мероприятия установлено, что на территории МСГ «Маданият» высохли черенки тополя, посаженные в рамках национального проекта «Яшил Макон». Это произошло в результате не достаточного ухода за деревьями и отсутствия проведения агротехнических работ Управлением благоустройства Аккурганского района, что нарушает требования статей 32 и 37 Закона «Об охране и использовании растительного мира».
По данному факту в отношении начальника районного управления благоустройства А.А. составлен протокол в соответствии с ч.3 ст.79 КлАО РУз и назначен штраф в размере 10 БРВ – 3 300 000 сумов.
Также в ходе рейда установлен факт высыхания саженцев, посаженных на территории Медицинского объединения Аккурганского района по халатности ответственных лиц.
В связи с этим, в отношении руководителя отдела по хозяйственной части Медицинского объединения А.Б. составлен протокол в соответствии с  ч.3 ст.79 КоАО РУз и назначен штраф в размере 10 БРВ – 3 300 000 сумов.