"EduCo Fest" birinchi yoshlar festivali qanday o'tdi?
2023-yil 18-avgust kuni Mirzo Ulug‘bek nomidagi markaziy istirohat bog‘ida (sobiq Telman bog‘i) ilk bor "EduCO Fest" yoshlar festivali bo‘lib o‘tdi.
Tadbirdan ko‘zlangan maqsad ekologiya sohasida sifatli ta’limni targ‘ib qilish va O‘zbekiston hamda butun dunyoda mehnat bozorida ushbu kasbga talab yuqori ekanligini namoyish etishdan iborat.
Festival Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamda Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishlarini o‘rganish universiteti ("Green University") tomonidan tashkil etildi.
"EduCO FEST" – taʼlim va ekologiyaning uyg'unlashuvi boʻlib, uning maqsadi Oʻzbekiston va Markaziy Osiyo yoshlari uchun qiziqarli, istiqbolli va ommabop yoʻnalish sifatida ekologiya sohasidagi taʼlimni ommalashtirishdan iborat.
Tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, UNICEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mammadzade, Misrning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Amira Fahmi, faol yoshlar, xalqaro tashkilotlar, ommaviy axborot vositalari vakillari va boshqalar ishtirok etdi.
– Nafaqat mamlakatimizda, balki dunyoda ham ekologik muammolar ko‘p. Biroq, bu ham sizdek iqtidorli yoshlar uchun imkoniyatdir. Imkoniyatlaringizdan nafaqat faol, balki professional sifatida ham foydalaning, kelajakda eng ko‘p talab qilinadigan sohalarda fundamental ta’lim oling. Jahon iqtisodiy forumiga ko‘ra, ekologiya eng yuqori haq to‘lanadigan va istiqbolli yo‘nalishlardan biridir, — dedi tadbirda nutq so'zlagan Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov.
Ekologiya vaziri maslahatchisi Suna Park ham ma’rifiy festivalning yoshlar uchun ahamiyati haqida gapirdi.
- Bunday festivallar odamlarni birlashtiradi. Bugun biz qisqa taqdimot va ma’ruzalarni musiqiy dastur bilan birlashtirib, odamlar yangi narsalarni o‘rganishi uchun ish o‘rinlari burchagini yaratdik. Shuning uchun bunday ommaviy tadbirlarni tashkil etish juda foydali va samarali, - dedi Suna Park. – Ushbu festival yoshlarga ekologiya sohasining boshqa tomonlarini ham ko‘rsatishga xizmat qildi, deb o‘ylayman. Bo‘sh ish o‘rinlari hududidagi mahalliy va xalqaro kompaniyalar faol yoshlarga amaliyot o‘tash va ularga yanada ko'proq ish o'rinlari taklif qilayotganiga guvoh bo‘ldik.
Tadbir doirasida "Pecha-Kucha" formatida bir qator motivatsion ma’ruzalar o‘tkazildi, unda mualliflar o‘z tajribalari va loyihalari bilan o‘rtoqlashdilar. O‘zbekiston Ko‘ngillilar uyushmasi va Yoshlar agentligi ko‘magida mamlakatimizning 4 viloyatidan ekologik loyihalar mualliflari tanlab olinib, ular xalqaro ekspertlar va tashkilotlar rahbarlari bilan birgalikda o‘z taqdimotlarini o‘tkazdilar. “Yashil mehnat yarmarkasi” tadbirning muhim qismi bo‘lib, unda xalqaro tashkilotlar, xususiy va davlat sektori vakillari ekologik bilimga ega mutaxassislarning kasb-hunar egallash imkoniyatlari haqida so‘z yuritdilar. UNICEF, FAO, BMTTD loyihalari, KPMG va boshqalar yoshlarga o‘z tashkilotlarida bo‘sh ish o‘rinlari va amaliyot o'tash haqida so‘zlab berishdi. "EduCO Fest" dasturi turli musiqiy chiqishlar, SWOP bozori va mahorat darslariga boy bo‘ldi.
“Eko Zakovat” o‘yini natijasida viktorina g‘oliblariga UNICEF tomonidan taqdim etilgan planshetlar topshirildi.
Tadbirda Prezident qarori bilan 2023-yil may oyida tashkil etilgan Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishlarini o‘rganish universiteti ("Green University") haqida so‘z bordi.
Ma’lumot uchun, “Green University” nafaqat O‘zbekistonda, balki mintaqada zamonaviy ekologik muammolarni hal etishga qodir bo‘lgan yangi formatdagi yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlaydigan birinchi oliy ta’lim muassasasidir. Universitet o'quv dasturida fanlararo yondashuvdan foydalanadi va talabalar xalqaro ekologik huquq, ekologik jurnalistika, barqaror rivojlanish, atrof-muhitni boshqarish va menejment kabi dolzarb yo'nalishlarni o'rganish imkoniyatiga ega bo'ladilar.

Как прошёл первый молодёжный фестиваль EduCo Fest?
18 августа 2023 года в Центральном парке имени Мирзо Улугбека (быв. Парк Тельмана) впервые прошел молодежный фестиваль EduCO Fest.
Цель мероприятия – продвижение качественного образования в сфере экологии и демонстрация высокой востребованности этой профессии на рынке труда в Узбекистане и мире в целом.
Организаторами фестиваля выступили Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и Центральноазиатский университет изучения окружающей среды и изменения климата (Green University).
EduCO FEST — это синергия образования и экологии, цель которого, популяризовать образование в сфере экологии как увлекательную, перспективную и востребованную сферу для молодежи Узбекистана и Центральной Азии.
В мероприятии приняли участие министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов, глава представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Мамедзаде Мунир, Чрезвычайный и Полномочный Посол Египта в Узбекистане Амира Фахми, представители активной молодежи, международные организации, СМИ и другие.
«Экологических проблем очень много не только у нас в стране, но и в мире. Однако, это еще и возможность для такой талантливой молодежи как вы. Используйте свои возможности не только как активисты, но и как профессионалы, получайте фундаментальное образование в тех сферах, которые будут наиболее востребованными в будущем. Экология – это одна из самых высокооплачиваемых и перспективных сфер по версии Всемирного Экономического форума», – отметил министр экологии Азиз Абдухакимов.
Также о значении образовательного фестиваля для молодежи рассказала советник министра экологии Суна Парк
«Такие фестивали объединяют людей. Сегодня мы совместили короткие презентации и лекции с музыкальной программой, сделали уголок вакансий, чтобы люди могли узнать что-то новое. Поэтому организовывать такие общественные мероприятия – это очень полезно и эффективно», – сказала Суна Парк.
«Я считаю, что это фестиваль помог показать молодежи другую сторону сферы экологии. Мы стали свидетелями того, как местные и международные компании в зоне вакансий предлагали активной молодежи стажировку и дальнейшее трудоустройство», – добавила советник министра.
В рамках мероприятия прошли серии мотивированных лекций, в формате Pecha-Kucha, на которых авторы делились своими историями и проектами. При содействии Ассоциации волонтеров Узбекистана и Агентства молодежи были отобраны авторы экологических проектов из 4 регионов страны, которые наряду с международными экспертами и руководителями организаций выступили со своими презентациями. Важной частью мероприятия стала ярмарка зеленых вакансий, где международные организации, представители частного и государственного сектора рассказали о карьерных возможностях для специалистов с экологическим образованием. ЮНИСЕФ, FAO, проекты ПРОООН, KPMG и другие рассказали молодежи о вакансиях и стажировках в своих организациях. Программа EduCO Fest была насыщена различными музыкальными выступлениями, СВОП маркетом, мастер классами. По итогам проведения игры «Эко Заковат», победители викторины получили планшеты, предоставленные ЮНИСЕФ.
На мероприятии был представлен Центрально-Азиатский университет изучения окружающей среды и изменения климата (Green University), созданный Указом Президента в мае 2023 года.
Для справки, Green University - первое в своем роде высшее учебное заведение, которое готовит высококвалифицированных специалистов нового формата, способных адресовать современные экологические вызовы не только в Узбекистане, но и в регионе. Университет применяет интердисциплинарный подход в учебных программах и у студентов появится возможность изучать такие актуальные направления как международное экологическое право, экологическая журналистика, устойчивое развитие, экологический менеджмент и управление.
Стоит отметить, по данным Всемирного экономического форума наиболее высокооплачиваемые профессии будущего направлены на следующие сферы: искусственный интеллект, биотехнология, экология и климат, медицина.