Huquqbuzar saksovul butalarini sindirganligi uchun 33 mln 990 ming so‘m to‘laydigan bo‘ldi
Navoiy viloyati Tomdi va Uchquduq tumanlari ekologiya bo‘limlari davlat inspektorlari hamda Milliy gvardiya bo‘limi xodimlari bilan hamkorlikda joriy yilning 14-avgust kuni o‘tar kechasi reyd tadbiri o'tkazildi.
Uchquduq tumani “Uzunquduq” OFY hamda Tomdi tumani “Sharq” OFYning  chegaradosh cho‘l hududida o'tkazilgan reyd davomida navbatdagi huquqbuzarlik aniqlandi. Ya'ni Buxoro viloyati Peshku tumanida yashovchi fuqaro Q.A. saksovul butalarini o‘z boshqaruvida bo‘lgan “ZIL” rusumli yuk mashinasida noqonuniy ravishda sindirib olib ketayotganligi ma'lum bo'ldi.
Holat yuzasidan fuqaroga nisbatan MJtKning 79-moddasi 1-qismi bilan maʼmuriy bayonnoma rasmiylashtirilib, 1 million 650 ming so‘m jarima hamda 32 million 340 ming so‘m tabiatga yetkazilgan zarar belgilandi. Q. A. jami 33 million 990 ming so'm to'laydigan bo'ldi.

За повреждение кустов саксаула нарушитель заплатит 33 990 000 сумов
В ночь на 14 августа текущего года государственные инспекторы отделов экологии Тамдынского и Учкудукского районов совместно с сотрудниками Национальной гвардии провели рейдовое мероприятие.
В ходе рейда в пустынной местности на приграничной территории участков «Шарк» Тамдынского района и «Узункудук» Учкудукского района было выявлено очередное нарушение. Как выяснилось, гражданин К.А., проживающий в Пешкунском районе Бухарской области незаконно вывозил кусты саксаула на личном автомобиле ZIL.
По данному факту в отношении гражданина составлен протокол по ч.1 ст.79 КоАО РУз и наложен штраф в размере 1 650 000 сумов. Также определен нанесенный ущерб природе на сумму 32 340 000 сумов. Всего за данное нарушение К.А. выплатит 33 990 000 сумов.