Jizzaxda ko'chatlar qurib qolganligi sababli Obodonlashtirish boshqarmasi bo‘lim boshlig‘iga jarima solindi
3014
Jizzax viloyati Ekologiya boshqarmasi Baxmal tumani bo'limi xodimlari tomonidan navbatdagi reyd tadbiri o'tkazildi.
Reyd davomida Baxmal tumani Obodonlashtirish boshqarmasi tomonidan "Fidokor" MFY hududiga "Yashil makon" umummilliy loyihasi doirasida ekilgan 1332 tup manzarali ko‘chatlarning 450 tupi suvsizlik natijasida qurib qolganligi ma'lum bo'ldi. Bu bilan "O‘simlik dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish to‘g‘risida"gi Qonunning 4,24,32-moddalari talablari buzilgan.
Holati yuzasidan tuman Obodonlashtirish boshqarmasi bo‘lim boshlig‘iga MJtKning 79-moddasi 3-qismiga asosan BHMning 10 barobari – 3 million 300 ming so‘m miqdorida jarima belgilandi.

В Джизакской области оштрафовали главу районного отдела благоустройства за засохшие насаждения
Очередной рейд провели сотрудники Бахмальского районного отдела Управления экологии Джизакской области.
В ходе рейда установлен факт высыхания 450 декоративных деревьев из 1332, посаженных Управлением благоустройства Бахмальского района на территории махалли «Фидокор» в рамках национального проекта «Яшил Макон». Данный факт нарушает требования статей 4, 24, 32 Закона «Об охране и использовании растительного мира».
В связи с этим, в соответствии со ст.79 ч.3 КоАО РУз на начальника районного отдела благоустройства был наложен штраф в размере 10 БРВ – 3 млн 300 тыс. сумов.