“Toza havo” oyligi: Farg‘onada 2 500 dan ortiq avtotransport vositalari tekshirildi
Xususan, Farg‘ona viloyatida ham avtotransport vositalaridan tashlanayotgan zararli gazlarning toksiklik darajasi va tutun qalinligi bevosita maxsus asboblardan foydalanilgan holda o‘lchash yo‘li bilan nazoratdan o‘tkazilmoqda.
Ta’kidlash joizki, viloyat miqyosida ikkinchi bosqich davomida shu kunga qadar 2500 dan ortiq avtotransport vositalari o‘lchandi. Natijada 34 ta benzin yoqilgʼisidagi, 81 ta dizel yoqilgʼisidagi, 123 ta gaz yoqilgʼisidagi texnika vositalari atmosferaga meʼyoridan ortiq zararli tashlamalar chiqarayotganligi aniqlanib, ularga nisbatan qonunchilikda o‘rnatilgan tartibda chora ko‘rildi.
Shuningdek, avtomobillar texnik xizmat ko‘rsatish ustaxonalarida taʼmirlanganidan so‘ng, qayta o‘lchanib, foydalanishga ruxsat berildi.
Qolaversa, tuzatishning imkoni bo‘lmagan transport vositalari faoliyati vaqtincha to’xtatildi. Oqibatda atmosfera havosiga tashlanadigan zararli moddalar miqdori 0,1 tonnaga kamayishiga erishildi.
Ma’lumot uchun, “Toza havo” oyligining birinchi bosqichi joriy yilning 10-aprelidan 10-mayiga qadar o‘tkazilgan. Ikkinchi bosqichi esa 10-sentyabrgacha davom etadi.

Месяц «Чистый воздух»: в Ферганской области проверили более 2500 автомобилей
10 августа текущего года по всей Республике стартовал второй этап месяца «Чистый воздух». В настоящий момент в каждом регионе проводится ряд мероприятий по снижению вредного воздействия автотранспорта на окружающую среду.
В частности, в Ферганской области с помощью специальных приборов измеряют толщину дыма и уровень вредных газов, выбрасываемых автотранспортом.
Следует отметить, что в ходе второго этапа месяца в регионе было замерено более 2500 автотранспортных средств. Из них вредные выбросы в атмосферу выбрасывают 34 бензиновых, 81 дизельных и 123 газовых транспортных средств, в отношении которых приняты меры в соответствии с законодательством.
Также, после ремонта автомобилей в мастерских техобслуживания, автомашины были повторно обмерены и допущены к использованию.
Помимо этого, временно приостановлена эксплуатация техники не пригодной для ремонта. В результате количество вредных веществ, выбрасываемых в атмосферу, снижено на 0,1 тонны.
Для справки, первый этап месяца «Чистый воздух» прошел  с 10 апреля по 10 мая этого года. Второй этап продлится  до 10 сентября.