Yana bir viloyatda chiqindilarni olib ketishning yangi usuli sinovdan o‘tkazilmoqda
Xorazmda aholidan chiqindi yig‘ib olishning yangi usuli qo‘llanilmoqda. Ya’ni endi maxsus texnika vositasi signal chalib emas, musiqa ohangi ostida xabar berib, aholidan chiqindilarni yig’ib ketadi.
Ma’lumot uchun, avvalroq aholi chiqindi yig’ish mashinalarining ertalabdan baland signal chalib kelishidan norozilik bildirgandi. Buni inobatga olgan holda Ekologiya vazirligi tashabbusi bilan chiqindilarni signal usulida emas, yengil musiqa sadolari ostida olib chiqish yo‘lga qo‘yildi.
Bu usul Toshkent, Qashqadaryo va Buxoro viloyatlarida ham sinovdan o‘tkazilmoqda. Agar sinov muvaffaqiyatli o‘tsa, respublikaning barcha hududlarida joriy qilinadi.

Еще в одной области тестируют новый метод вывоза мусора
В Хорезмской области применяется новый метод сбора мусора. Теперь спецтехника для вывоза мусора оповещает о приезде не сигнальным методом, а под музыкальные композиции.
Напомним, ранее жители жаловались на громкие гудки мусоровозов по утрам. Учитывая это, по инициативе Министерства экологии было принято решение вывозить отходы под музыкальные композиции вместо сигнального метода.
Этот метод также проходит тестирование в Ташкентской, Кашкадарьинской и Бухарской областях. При положительных результатах, новый метод будет внедрен во всех регионах республики.