Toshkentda ilk bor EduCO Fest yoshlar festivali bo‘lib o‘tadi
2023-yil 18-avgust kuni Mirzo Ulug‘bek nomidagi markaziy istirohat bog‘ida (sobiq "Telman" bog‘i) ilk bor "EduCO Fest" yoshlar festivali bo‘lib o‘tadi. Tadbirdan ko‘zlangan maqsad – ekologiya sohasidagi ta’limni rivojlantirish va mamlakatda ekologiya hamjamiyatlarini qo‘llab-quvvatlashdir.
Festival Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan tashkil etilmoqda.
"EduCO FEST" taʼlim va ekologiyaning o'zaro uyg'unligi boʻlib, Markaziy Osiyoda yoshlar uchun qiziqarli va talabga ega boʻlgan yashil taʼlim konseptsiyasini targʻib qilish, ularning Oʻzbekistondagi yashil taʼlim sohasidagi joriy va yangi loyihalar va institutlar haqida xabardorligini oshirishga xizmat qiladi.
Tadbirda eko-ekspertlarning bir qator ma’rifiy ma’ruzalari, shuningdek, "Pecha Kucha" ("Pecha Kucha" – zamonaviy konferensiya formati bo'lib, unda bir soha mutaxassislari hamkasblarining yutuqlari bilan tanishishlari va norasmiy muhitda muloqot qilishlari mumkin) uslubida turli hududlardan kelgan eko-faollarning chiqishlari – norasmiy ma’ruzalar va taqdimotlar, yashil ta’lim uchun imkoniyat burchagi, interfaol tadbirlar, spektakllar. o‘yinlar va musiqiy tadbirlar o‘tkaziladi.
Festival yakunlari bo‘yicha yashil ta’limga qiziquvchi yoshlarning ma’lumotlar bazasi shakllantirilib, ular bilan kelgusida turli loyihalarda hamkorlik qilinadi.
Tadbirda qatnashish uchun havolasi  orqali oldindan ro‘yxatdan o‘tish lozim. Bundan tashqari, festivalda ishtirok etish bepul.
EduCO Fest yoshlar festivali dasturi
17:00 - 23:00 – Yashil o'quv burchagi
Yashil ma'ruzalar - "Pecha-kucha" formatidagi qisqa nutqlar. Taqdimotni hududiy yosh ekofaollar, xalqaro va mahalliy tashkilotlar vakillari olib boradilar.
15:00 - 21:00 - EKO ZAKOVAT (tashkilotchi @zakovat_official_page)
17-25 yoshli yosh ishtirokchilar jamoalari uchun ekologiya bo'yicha savollardan iborat viktorina o'yini
16:00 - 22:00 - SWAP BOZOR (@swapbozor tomonidan)
17:00 - 20:00 - Kiyimlarni bezash va bo'yash bo'yicha master-klass ( @isssiryk tomonidan o'qitilmoqda)
17:00 - 23:00 - Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o'zgarishini o'rganish universiteti, hamkor va xalqaro tashkilotlar vakillari bilan burchak
Ekologiya sohasida akademik imkoniyatlar taqdimoti
17:00 dan 23:00 - karyer burchagi
Xalqaro tashkilotlar Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universiteti talabalari uchun potentsial amaliyot va ishga joylashish imkoniyatlarini taqdim etadi

В Ташкенте впервые пройдет молодежный фестиваль EduCO Fest
18 августа 2023 года в Центральном парке имени Мирзо Улугбека (быв. Парк Тельмана) впервые пройдет молодежный фестиваль EduCO Fest. Цель мероприятия – продвижение образования в сфере экологии и поддержка эко сообществ в стране.
Организатором фестиваля выступает Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
EduCO FEST это синергия образования и экологии, продвигающая концепцию зеленого образования как увлекательной̆ и востребованной̆ сферы в Центральной̆ Азии для молодежи, повышения их осведомленности о текущих и новых проектах и учреждениях в области зеленого образования в Узбекистане.
Мероприятие будет включать в себя серию образовательных лекций эко-экспертов, а также выступления эко-активистов из различных регионов в стиле Печа-куча – неформальными докладами и презентациями, уголок карьерных возможностей̆ зеленого образования, интерактивные мероприятия, игры и музыкальные выступления.
По итогам фестиваля, будет сформирована база данных молодых людей заинтересованных в зеленом образовании для дальнейшего сотрудничества с ними в различных проектах.
Принять участие в мероприятии, можно предварительно зарегистрировавшись по ссылке  организаторов. При этом участие в фестивале бесплатно.
Программа молодежного фестиваля EduCO Fest
17:00 - 23:00 – Зеленый образовательный уголок
Зеленые лекции – Короткие выступления в формате Печакуча. Презентацию будут вести региональные молодые эко- активисты и представители международных и местных организаций.
15:00 - 21:00 – EKO ZAKOVAT (организатор @zakovat_official_page)
Игра-викторина с вопросами по экологии для команд юных участников 17-25 лет
16:00 - 22:00 – SWAP MARKET (by @swapbozor)
17:00 - 20:00 – Мастер класс по декорированию и окрашиванию одежды или другого предмета (айтема) по техникам набойки и тай-дай (преподает @isssiryk)
17:00 - 23:00 – Уголок с представителями Центрально-Азиатского Университета изучения окружающей̆ среды и изменения климата, партнерскими и международными организациями
Презентация академических возможностей̆ в сфере экологии
17:00 - 23:00 – КАРЬЕРНЫЙ УГОЛОК
Международные организации представят потенциальные стажировки и возможности трудоустройства для студентов Центрально- Азиатского Университета изучения окружающей̆ среды и изменения климата