O'zbekistonda "Toza havo" oyligining ikkinchi bosqichi boshlandi
Bugun, 10-avgust kuni mamlakatimizda “Toza havo” oyligining ikkinchi bosqichi boshlandi. Ekologiya vazirligi, Ichki ishlar vazirligi hamda Sogʻliqni saqlash vazirliklari bilan birgalikda oʻtkaziladigan tadbirdan maqsad mamlakatimizda avtotransportlar tashlamalarini kamaytirishdir.
Tadbir davomida respublikaning barcha hududlaridagi yoʻl-patrul maskanlarida, viloyat, tuman (shahar)larning markaziy koʻchalarida benzin, dizel, tabiiy siqilgan va suyultirilgan gazda harakatlanadigan avtotransport vositalarining atmosfera havosiga tashlanayotgan zararli gazlar miqdori maxsus asbob-uskunalar orqali koʻrikdan oʻtkaziladi.
Ta'kidlash kerakki, soʻnggi yillarda ishlab chiqarish korxonalari, avtomobillar sonining koʻpayishi atmosferaga chiqarilayotgan tashlamalar miqdorining sezilarli ortishiga sabab boʻlmoqda. Bu esa o‘z navbatida respublikamizda havoning ifloslanish darajasi oshishiga olib kelmoqda.
Maʼlumot uchun, bugungi kunda yurtimizda 4 millionga yaqin avtotransport vositalari mavjud boʻlib, shundan 100 mingtasi nosoz hisoblanadi. Ulardan atmosferaga bir yilda oʻrtacha 1,27 mln tonna zararli tashlamalar tashlanadi, bu umumiy tashlamalarning 60,0 foizini tashkil etadi (ushbu koʻrsatkich Toshkent shahrida 88 foizga teng).
Transport vositalari sonining kundan-kunga ortishi natijasida tashlamalar miqdori oldingi yilga nisbatan 2022-yilda 26 ming tonnaga ko'paygan. Bunga foydalaniladigan yoqilgʻi turining sifati, aholining jamoat transportlaridan yetarli darajada foydalanmasdan, oʻz avtotransport vositalarida yurishlari, avtoulov egalarining oʻz avtotransportlarining texnik sozligiga yetarli darajada eʼtibor qaratmasliklarini asosiy sabablar sifatida keltirish mumkin.
Tadbir 10-sentyabrgacha davom etadi.
Ma'lumot o'rnida, “Toza havo” oyligining 1-bosqichi joriy yilning 10-aprelidan 10-mayiga qadar o‘tkazilgan.

В Узбекистане стартовал Месяц чистого воздуха
Сегодня, 10 августа, в Узбекистане стартовал II этап мероприятия «Месяц чистого воздуха». Целью мероприятия, проводимого совместно с Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Министерством внутренних дел и Министерством здравоохранения, является снижение выбросов автотранспорта в нашей стране.
Следует отметить, что в последние годы увеличение числа производственных предприятий, автомобилей вызывает значительное увеличение количества выбросов в атмосферу. Это, в свою очередь, приводит к повышению уровня загрязнения воздуха в республике.
Для справки, сегодня в нашей стране насчитывается около 4,0 млн. автомобилей, из которых 100 тыс. неисправны. Из них за год в атмосферу выбрасывается в среднем 1,27 млн. тонн вредных выбросов, что составляет 60,0% от общего объема выбросов (в Ташкенте этот показатель равен 88%).
В результате ежедневного увеличения количества транспортных средств, объем выбросов в 2022 году увеличился на 26,0 тыс. тонн по сравнению с предыдущим годом. В качестве основных причин можно назвать качество используемого вида топлива, то, что жители ездят на собственном автотранспорте без надлежащего использования общественного транспорта, недостаточное внимание автовладельцев к техническим параметрам своего транспортного средства.
В ходе мероприятия «Месяц чистого воздуха» в дорожно-патрульных пунктах во всех регионах республики, на центральных улицах областей, районов (городов), специальным оборудованием проверяется количество вредных газов, выбрасываемых в атмосферный воздух автотранспортными средствами, работающими на бензине, дизельном топливе, природном сжатом и сжиженном газе.