Jizzax viloyati, G'allaorol tumanida daraxtlarga yorituvchi chiroqlarni osgan huquqbuzar jazolandi.
Tuman ekologiya boshqarmasi xodimlari tomonidan "Do‘stlik" MFY hududida fuqaro A.O. gul do‘koni oldini yoritish maqsadida 2 tup terak daraxtiga har xil turdagi yorituvchi chiroqlarni ilib, daraxtga shikast yetkazgani aniqlandi.
Holat yuzasidan huquqbuzarga nisbatan MJtKning 79-moddasi 1-qismiga asosan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirildi. A.O.ga qilmishi uchun BHMning 5 barobari, ya’ni 1 650 000 so‘m miqdorida jarima belgilandi.
Ma'lumot uchun, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 31-maydagi "Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi PQ-171-sonli qarorining ijrosini ta’minlash maqsadida respublika bo'yicha "Daraxtga nafas bering" tadbirlari o‘tkazilmoqda. Tadbir doirasida daraxtlar beton qoplamalar, elektr simlar, reklama bannerlari, yoritkichlar va turli salbiy ta’sirlardan xalos etilmoqda.

В Джизакской области оштрафован гражданин, повесивший фонари на деревья
В Галляаральском районе Джизакской области привлекли к ответственности гражданина, повесившего фонари на деревья.
Сотрудниками районного управления экологии установлено, что на прилегающей территории цветочного магазина в МСГ «Дустлик», гражданин А.О.  повесил на 2 дерева тополя различные виды осветительных приборов.
В отношении правонарушителя по данному факту составлен административный протокол по ч.1 ст.79 КоАО РУз и наложен штраф в размере 5 БРВ – 1 650 000 сумов.
Для информации: в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 31 мая 2023 года № ПП-171 «О мерах по эффективной организации деятельности Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата» по всей стране проводятся мероприятия «Подари дереву дыхание». В рамках акции деревья освобождают от бетонных покрытий, электропроводов, рекламных баннеров, фонарей и других предметов, оказывающих негативное воздействие.