"Hisor" davlat qo'riqxonasi: "Seversov" va "Botirboy" muzliklariga ekspeditsiya tashkil etildi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi "O‘zbekiston" telekanali bilan hamkorlikda “Hisor” davlat qo‘riqxonasining "Seversov" va "Botirboy" abadiy muzliklariga ekspeditsiya uyushtirdi.
Ma'lumot uchun, bu yerga ilk bora taxminan 120-130-yillar avval rossiyalik sayyoh va olim N. A. Seversov chiqqan. Ularni Botirboy degan mahalliy cho‘pon boshlab borgan. Shuning uchun ham uning nomi "Seversov" va "Botirboy" muzliklari deb ataladi.
“Hisor” davlat qo‘riqxonasi Pomir-Oloy tog‘ tizimiga kiradigan Hisor tizmasining shimoliy-g‘arbiy qismida joylashgan. Uning butun hududi yagona massiv sifatida sharqdan g‘arbga 37 km, shimoldan janubga 90 km.ga cho‘zilgan. Tog‘ yotqiziqlari ichida paleozoy jinslari ko‘p uchraydi. Cho‘qqilarining balandligi 2500 metrdan 4387 metrgacha. Jumladan, "Hazrati Sulton" tog‘i – 4387 m, "Xo‘ja-kirshavor" – 4303 m, "To‘rtqo‘ylik" – 4366 m,  Bibi-O‘lmas tog‘i – 4349 m.
“Hisor” davlat qo‘riqxonasi hududida balandligi 4387 metrgacha bo‘lgan "Hazrati Sulton", "Xo‘jaqirshivor", "To‘rtqo‘ylik", "Bibi O‘lmas", "Xo‘japirpir ota", "Nomsiz" cho‘qqilari joylashgan bo‘lib, ular Surxondaryodagi "Xo‘japiryak" hamda "Osmon talash" cho‘qqilari bilan yonma-yon qad ko‘targan. Bu cho'qqilar jami yettita bo‘lib, ularni «sakkiz aka-uka» deyishadi.
Abadiy muzliklar mavjud bo‘lgan  ushbu cho‘qqilardan "To‘palangdaryo" va "Oqsuv" daryolari boshlanadi. Bu yerda ancha yirik "Botirboy" muzligi joylashgan, uning maydoni 1600 gektar. "Oqsoy" daryosining yuqori irmog‘i va uzunligi 9-10 km bo‘lgan "Xoliqdod" soyi "Botirboy" muzligidan boshlanadi.
Qo‘riqxona hududidagi daryolar ulkan tog'lar tepasida – 3155 gektar maydonda joylashgan "Seversev" hamda "Botirboy" muzliklaridan boshlanadi. Ularning eng yiriklari "Oqsuv", "Tanxoz" va "Qizildaryo" daryolari hisoblanadi.
“Hisor” qo‘riqxonasi hududida katta-kichik 10 ga yaqin ko‘l bor. Jumladan, bugungi kunga qadar ular to‘liq o‘rganilmagan, faqatgina ko‘llarning dengiz sathidan balandligi, sathining eni va bo‘yi aniqlangan, xolos.

Заповедная территория Гиссара: организована экспедиция на ледники Северцова и Батирбай
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с телеканалом «Узбекистан» организовало экспедицию на территорию вечной мерзлоты – ледники Северцова и Батирбай Гиссарского государственного заповедника.
Для информации: первая экспедиция здесь была проведена русским ученым и путешественником Н.А.Северцовым 120-130 лет назад. Его проводником был местный пастух Батирбай. Поэтому ледники получили имена – Северцова и Батырбай.
Гиссарский государственный заповедник расположен в северо-западной части Гиссарского хребта, входящего в состав горной системы Памиро-Алай. Территория заповедника представляет из себя единый массив, раскинувшийся  на 37 км с востока на запад и на 90 км с севера на юг. В горных отложениях много палеозойских пород. Высота гор заповедника от 2500 до 4387 метров. Среди них: вершины Хазрет-Султан – 4987 м, Ходжа-киршивор – 4303 м, Турткуйлик – 4366м, Биби-олмас – 4349 м.
Горные вершины Гиссарского государственного заповедника – Хазрет-Султан, Ходжа-киршивор, Турткуйлик, Биби-олмас, Ходжапирпир ота, Номсиз соседствуют с горными пиками Сурхандарьинской области – Ходжапирьяк и Осман талаш, за что эту горную цепочку называют «восемь братьев».
С этих вершин, покрытых вечными ледниками, берут начало реки Тупалангдарья и Аксу. От крупнейшего ледника Батырбай, площадь которого составляет 1600 га, берет начало верхний приток реки Аксу и ручей Халикдод, протяженностью 9-10 км.
Реки на территории заповедника берут начало на вершинах огромных гор – ледников Северцова и Батырбай, общей площадью 3155 га. Крупнейшими из них являются реки Аксу, Танхаз и Кызылдарья.
На территории Гиссарского заповедника расположено около 10 больших и малых  озер. Сегодня они малоизучены, на данный момент определены глубина, ширина и высота озер над уровнем моря.