Olmaotada BMTning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha 28-konferensiyasi uchun Markaziy Osiyo davlatlarining mintaqaviy bayonoti muhokama qilinmoqda
15:45
2892
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi vakillari 24-iyul kuni Olmaota shahrida bo‘lib o‘tayotgan BMTning Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha doiraviy konvensiyasi (BMT IO‘DK) ishtirokchilari konferensiyasining 28-sessiyasida Markaziy Osiyo davlatlarining Mintaqaviy bayonotini tayyorlash bo‘yicha mamlakat vakillarining uchrashuvida ishtirok etmoqda.
Tadbirda BMT IO‘DK 28-tomonlar konferensiyasiga (COP 28) tayyorgarlikning asosiy tendensiyalari va global jarayonlari bilan tanishish, shuningdek, COP 28'da Markaziy Osiyo davlatlarining yagona pavilonini birgalikda tayyorlash va tashkil etish bo'yicha mamlakatlar pozitsiyasini ishlab chiqish masalalari muhokama qilinmoqda.
Markaziy Osiyo mintaqasi davlatlari mintaqaning iqlim oʻzgarishiga zaifligini va mintaqa davlatlarining iqlim oʻzgarishiga qarshi kurashish va barqaror rivojlanishni taʼminlashda mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash niyatini qayd etdi.
Ta'kidlash joizki, Markaziy Osiyo davlatlarining Mintaqaviy bayonoti taqdimoti mintaqa muammolarini tushunishga yordam beradi. Shuningdek, iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish va uning oqibatlariga moslashish bo‘yicha muloqotni mustahkamlashda mintaqa davlatlarining birligini jahon hamjamiyatiga namoyish etadi. Qolaversa, Parij kelishuvi maqsadlariga erishish, mintaqa mamlakatlariga iqlim bo‘yicha moliya va investitsiyalarni jalb qiladi.

В Алматы обсудили Региональное заявление от стран Центральной Азии для 28-ой Конференции ООН по изменению климата
15:45
2889
Представители Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата принимают участие в заседании представителей стран по подготовке Регионального заявления от стран Центральной Азии для 28-ой сессии Конференции Сторон Рамочной Конвенции ООН об изменении климата (РКИК ООН). Заседание проходит в г. Алматы 24 июля 2023 г.
Данное заседание является переговорным процессом по ознакомлению с основными трендами и глобальными процессами подготовки проведения 28-ой Конференции Сторон (КС 28) РКИК ООН, а также разработки позиции стран по совместной подготовке и организации единого павильона стран Центральной Азии на КС 28.
Представителями стран Центральной Азии была отмечена уязвимость региона к изменению климата и намерение стран региона в консолидации регионального сотрудничества в борьбе с изменением климата и сохранения устойчивого развития.
Представление Регионального заявления стран ЦА поможет понять проблемы региона, продемонстрировать мировому сообществу единство стран региона в усилении диалога по смягчению воздействия изменения климата и адаптации к его последствиям, а также к достижению целей Парижского соглашения, позволит привлечь климатическое финансирование и инвестиции в страны региона.