“Surxon” davlat qo‘riqxonasida yong‘inning oldini olish bo’yicha o’quv-amaliy seminar va taktik mashg’ulot o’tkazildi
18:24
1693
Ekologiya vazirligi tasarrufidagi “Surxon” davlat qo’riqxonasida Surxondaryo favqulodda vaziyatlar boshqarmasi hamda Davlat xavfsizlik xizmati chegara qo’shinlari hamkorligida “Dolzarb 30 kun” doirasida yong’in xavfsizligi bo’yicha o’quv-amaliy seminar tashkil etildi.
Seminar davomida qo’riqxona hududlarida yong‘in xavfsizligini ta’minlash, muhofaza zonasida tamaki mahsulotlarini chekmaslik, uchqun chiqadigan xatti-harakatlar sodir etmaslik bo’yicha tushuntirish ishlari olib borildi.
Shuningdek, hozirgi kunda sodir bo‘layotgan yong‘inlar va ularning ayanchli oqibatlari ta’kidlab o’tildi.
Bundan tashqari, yuzaga keladigan yong'inni barataf etish yuzasidan yong’in-taktik o’quv mashg’uloti ham o’tkazildi. Mashg’ulotlarda qo’riqxonaning davlat inspektorlari ham ishtirok etishdi.
Mashg'ulot davomida mutaxassislar tomonidan yong’in sodir bo’lganida qanday chora-tadbirlarni amalga oshirish, holatni qanday bartaraf etish yuzasidan  zarur tavsiyalar berildi.

В Сурханском государственном заповеднике состоялся учебно-практический семинар по пожарной безопасности
18:24
2139
В рамках акции «Актуальные 30 дней» в Сурханском государственном заповеднике при Министерстве экологии совместно с Сурхандарьинским управлением по чрезвычайным ситуациям и пограничными войсками СГБ организован учебно-практический семинар по пожарной безопасности.
В ходе семинара была проведена разъяснительная работа по обеспечению пожарной безопасности в заповедных зонах, отказу от курения табачных изделий в охранной зоне и предотвращению иных нарушений.
Также были отмечены происходящие в настоящее время пожары и их плачевные последствия.
Кроме того, была проведена пожарно-тактическая тренировка по ликвидации возникшего пожара. В учениях также приняли участие государственные инспекторы заповедника.
В ходе тренинга специалистам были даны необходимые рекомендации относительно того, какие меры следует предпринять в случае пожара и как его ликвидировать.