2023-yilda daraxt kesish bilan bog'liq 3,6 mlrd. soʻmlik 2 mingdan ortiq huquqbuzarlik aniqlangan
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan e’lon qilingan "Yashil makon" umummilliy loyihasi doirasida yurtimizda yiliga 200 million tup daraxt va buta koʻchatlarini ekish va yashil maydonlarni koʻpaytirish borasida keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Afsuski, daraxt va butalarni noqonuniy kesish, nobud qilish holatlari ham tez-tez uchrab turibdi.
Xususan, 2023-yilning 6 oyida mamlakatimizda daraxt va butalarni noqonuniy kesish bilan bogʻliq jami 2 mingdan ortiq huquqbuzarlik aniqlangan, yetkazilgan zarar miqdori esa jami 3,6 milliardga teng.
Aniqlangan huquqbuzarliklar yuzasidan 7 ta jinoyat ishi va 2 055 ta ma’muriy ishlar qoʻzgʻatilib, 1,7 mlrd. soʻmlik zarar undirilgan.

В 2023 году выявлено более 2 тыс. нарушений за вырубку деревьев с общей суммой ущерба на 3,6 млрд. сум
15:34
3123
В рамках объявленного Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым общенационального проекта «Яшил Макон» в нашей стране проводятся масштабные работы по посадке 200 миллионов саженцев деревьев и кустарников и увеличению зеленых насаждений.
К сожалению, нередки случаи незаконной вырубки и уничтожения деревьев и кустарников.
В частности, за 6 месяцев 2023 года в нашей стране выявлено в общей сложности более 2000 нарушений, связанных с незаконной вырубкой деревьев и кустарников, а сумма ущерба составила 3,6 млрд сум.
По фактам выявленных правонарушений было возбуждено 7 уголовных и 2 055 административных дел, а также взыскан ущерб в размере 1,7 млрд. сумов.
В целях предотвращения подобных правонарушений Генеральной прокуратурой подготовлен специальный видеоролик.