Atmosfera ifloslanishini monitoring qilish uchun 347 ta  avtomatlashgan kichik stansiya o‘rnatiladi
2023-yil 1-dekabrga qadar yurtimizdagi tuman va shaharlarda atmosfera havosi ifloslanishi monitoringini amalga oshirish uchun 347 ta avtomatlashgan kichik stansiya o‘rnatiladi.
Bu Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 31-maydagi “Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasini transformatsiya qilish va vakolatli davlat organi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Farmoniga koʻra amalga oshiriladi.
Ta'kidlash joizki, ushbu kichik stansiyalar Ekologiya vazirligi tomonidan tasdiqlangan texnik talablar va hududlarga joylashtirish xaritalari asosida Gidrometeorologiya xizmati agentligi tomonidan oʻrnatiladi.
Shuningdek, kichik stansiyalarini joylashtirishda tuman va shaharlarning geografik joylashuvi, iqlimiy koʻrsatkichlari hamda sanoatlashuvi inobatga olinadi.
2024-yil 1-yanvardan Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri hududida oʻrnatiladigan avtomatlashgan kichik stansiyalar ma’lumotlari yagona geoaxborot ma’lumotlar bazasiga integratsiya qilish orqali vizuallashtirilib, rasmiy veb-saytlarda real vaqt rejimida muntazam yangilab boriladi.

Для мониторинга загрязнения атмосферы будет установлено 347 автоматизированных подстанций
В целях мониторинга загрязнения атмосферного воздуха в районах и городах нашей страны, к 1 декабря 2023 года будет установлено 347 автоматизированных подстанций.
Это предусмотрено Указом Президента Республики Узбекистан от 31.05.2023 г. «О мерах по трансформации сферы экологии и охраны окружающей среды и организации деятельности уполномоченного государственного органа».
Подстанции устанавливаются Агентством гидрометеорологической службы на основе утвержденных Министерством экологии технических требований и карт размещения на территориях
Также при установке подстанций учитывают географическое положение районов и городов, климатические показатели и степень индустриализации.
С 1 января 2024 года сведения автоматизированных подстанций, устанавливаемых на территории Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, будут визуализированы путем интеграции системы государственного мониторинга окружающей природной среды в единую геоинформационную базу данных и регулярно обновляться на официальных веб-сайтах в режиме реального времени.