Qoraqalpog‘iston Respublikasi Qorao‘zak tumanidagi "Tebinbuloq" koni hududida tog‘-metallurgiya majmuasini qurish loyihasini amalga oshirish bo‘yicha jamoatchilik eshituvi tashkil etildi.
Tadbir Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 7-sentabrdagi 541-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Atrof muhitga ta’sirni baholash loyihalarini jamoatchilik eshituvlaridan oʻtkazish tartibi toʻgʻrisida”gi nizom asosida oʻtkazildi.
Jamoatchilik muhokamasida 100 nafarga yaqin mahalliy aholi, tuman hokimligi va boshqa mutasaddi tashkilotlar vakillari, shuningdek, boshqa mutaxassis-ekspertlar hamda mustaqil jurnalistlar ishtirok etdilar.
Eshituv davomida qatnashchilarga loyihaning yaqin atrofda yashovchi aholi salomatligi hamda atrof-muhitga ehtimoliy taʼsirlari, ularning oldini olish chora-tadbirlari haqida batafsil maʼlumot berildi.
Bundan tashqari, loyihaning maqsadi va aholi qatlamlari uchun iqtisodiy jihatdan foydali tomonlari haqida to‘xtalib o‘tildi.
Ayniqsa,  mahalliy aholi tomonidan yoshlarni ish bilan taʼminlash va kasbiy qayta tayyorlash masalasi kabi dolzarb masalalarga alohida eʼtibor qaratildi.
Bu borada loyiha tashkilotchilari tomonidan  “Tebinbuloq” KMKda 5000 dan ortiq ish o‘rinlari yaratilishi hamda mahalliy kasbiy mahoratiga qarab aholiga ustunlik berilishi taʼkidlandi.
Muhokamasi natijalariga koʻra, mazkur loyihani koʻrib chiqilayotgan hududda amalga oshirish mumkinligi toʻgʻrisida qaror qabul qilindi.
Ma'lumot uchun, loyihadan maqsad mahalliy metallurgiya korxonalari va aholi ehtiyojlarini qondirish, eksport salohiyatini oshirish va importni qisqartirish maqsadida "Tebinbuloq" titan-magnetit rudasi koni negizida mahalliy xomashyodan foydalangan holda zamonaviy poʻlat quyish ishlab chiqarishini tashkil etishdir.

Общественные слушания: обсужден проект строительства горно-металлургического комплекса
Состоялись общественные слушания по реализации проекта строительства горно-металлургического комплекса на территории рудника «Тебинбулак» в Караузякском районе Республики Каракалпакстан.
Мероприятие организовано в соответствии с Постановлением Кабинета Министров № 541 от 7 сентября 2020 года  «О дальнейшем совершенствовании механизма оценки влияния на окружающую среду».
В общественном обсуждении приняли участие около 100 человек, среди которых местные жители, представители администрации района и организаций, эксперты и СМИ.
В ходе слушаний участникам была дана подробная информация о возможных воздействиях проекта на здоровье населения, проживающего поблизости и окружающую среду, а также о мерах по их предотвращению.
Кроме того, были обсуждены цель проекта и экономически выгодные аспекты для населения.
Особое внимание было уделено таким актуальным вопросам, как трудоустройство молодежи и профессиональная переподготовка местных жителей.
Организаторы проекта отметили, что на ГМК «Тебинбулак» будет создано более 5000 рабочих мест, где приоритет будет отдан местным жителям с профессиональными навыками.
По итогам обсуждения было принято решение о возможности реализации данного проекта на рассматриваемой территории.
Для справки: целью проекта является организация современного сталеплавильного производства с использованием местного сырья на базе месторождения титаномагнетитовых руд Тебинбулак с целью удовлетворения потребностей местных металлургических предприятий и населения, а также повышения экспортного потенциала и сокращения импорта.