“Saygachiy” majmuasi qo‘riqxonasiga yangi fotoqopqonlar topshirildi
10-iyul kuni Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi binosida Sayg‘oqni asrash va “Saygachiy” kompleks (landshaft) qo‘riqxonasi vakillarining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
44 million so‘mlik yangi jihozlar, jumladan, fotoqopqonlar, xotira kartalari va xizmat avtomashinalari uchun aksessuarlar sovg‘a qilindi.
Xayriya tadbiri Buyuk Britaniyaning Oksford universiteti huzuridagi Sayg‘oqni muhofaza qilish alyansi tomonidan "Brakonerlikka qarshi kurash" dasturi doirasida o'tkazildi. Ushbu aksiya sayg'oq va hayvonot dunyosining boshqa vakillarini kuzatish samaradorligini oshirish, shuningdek, biologik xilma-xillikni saqlash bo'yicha mahalliy aholi bilan ekologik ma'rifiy ishlar olib borishga qaratilgan.
Ma'lumot uchun, sayg‘oqni muhofaza qilish alyansi yo'qolib ketish xavfi ostida turgan sayg'oqni yashash joylarida saqlash va ko'paytirishga yordam beradigan xalqaro xayriya tashkilotidir. Alyans Qozogʻiston, Xitoy, Moʻgʻuliston, Rossiya va Oʻzbekistonda saygʻoqni Markaziy Osiyo va Kaspiy choʻllarining asosiy turi sifatidagi o'rnini tiklash boʻyicha xalqaro miqyosda ish olib boradi.

В Комплексный заказник «Сайгачий» переданы новые фотоловушки
10 июля в здании Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата состоялась встреча представителей Альянса по сохранению сайгака и Комплексного (ландшафтного) заказника «Сайгачий».
В ходе встречи заказнику «Сайгачий» на безвозмездной основе было передано новое оборудование на 44 млн. сум, в числе которого фотоловушки, карты памяти и принадлежности для служебных автотранспортных средств.
Благотворительную акцию Альянс по сохранению сайгака осуществил в рамках программы RCI-1 на 2023г. «Анти-браконьерская деятельность».  Данная акция направлена на повышение эффективности работы заказника по мониторингу сайгака и других представителей фауны, обитающих на его территории, а также эколого-просветительской работы с местным населением по сохранению биоразнообразия.
Альянс по сохранению сайгака – международная благотворительная организация, содействующая сохранению и восстановлению критически угрожаемого вида – сайгака в странах его обитания. Альянс работает в Казахстане, Китае, Монголии, России и Узбекистане на международном уровне в целях восстановления сайгака в его статусе ключевого вида Центрально-Азиатских и Прикаспийских степей, отражающем биологическое, культурное и экономическое значение вида для людей и его фундаментальную роль в степных экосистемах.