Shuningdek, u o‘simlik dunyosiga yetkazilgan 25 million 740 ming so‘m zararni ham qoplaydi.
Jizzax viloyati Zafarobod tumanidagi “Yorqin” mahalla fuqarolar yig‘ini hududida o‘tkazilgan navbatdagi profilaktik reyd davomida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligining Jizzax viloyati hududiy boshqarmasi inspektorlari tomonidan daraxtlarning noqonuniy kesilgani aniqlandi.
Ma’lum bo‘lishicha, Sirdaryo viloyatida yashovchi shaxs tegishli ruxsatnomasiz jami 3 tup ignabargli daraxtlarni noqonuniy kesib, “O‘simlik dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish to‘g‘risida”gi Qonunning 4, 37 va 49-moddalarini buzgan.
Mazkur holat yuzasidan fuqaroga nisbatan MJtKning 79-moddasi 1-qismi bilan bayonnoma tuzilib, 1 650 000 so‘m miqdorida jarima solindi. Shuningdek, huquqbuzar o‘simlik dunyosiga yetkazilgan 25 million 740 ming so‘m zararni ham to'laydi.

Нарушитель, срубивший три хвойных дерева оштрафован на 1 650 000 сумов.
В ходе очередного профилактического рейда, на территории махаллинского схода граждан «Ёркин» Зафарабадского района Джизакской области, инспекторами Джизакского областного управления Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата была выявлена незаконная вырубка деревьев.
Выяснилось, что житель  Сырдарьинской области незаконно срубил в общей сложности 3 хвойных дерева без каких-либо соответствующих разрешений, нарушив тем самым ст. 4, 37 и 49 Закона Республики Узбекистан «Об охране и использовании растительного мира».
По данному факту в отношении гражданина составлен протокол по ч. 1 ст. 79 Административного кодекса РУз и наложен штраф в размере 1 650 000 сумов. Также правонарушитель обязан возместить ущерб, причиненный растительному миру в размере 25 740 000 сумов.