Birinchi marta Orol tubi bo’ylab 42 km!
O‘zbekistondagi ommaviy yugurish musobaqasi tashkilotchisi Andrey Kulikov qurigan Orol dengizi tubi bo'ylab 42 km 195 m masofani bosib o'tdi.  Bu marafon 17-iyun – Butunjahon cho'llanish va qurg'oqchilikka qarshi kurash kuni munosabati bilan Ekologiya vazirligi tomonidan tashkil etildi.
Yugurish "Aral Eco Marathon” marafoni doirasida o‘tkazildi. Maqsad jahon hamjamiyatining e'tiborini ushbu mintaqaning ekologik muammolariga qaratish va barchani sayyoramizni saqlab qolish uchun faol qadamlar tashlashga undashdir.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Orol dengizining suvi qurigan hududida global ekologik muammoning oldini olish va aholining ijtimoiy-iqtisodiy yashash tarzini yaxshilashga qaratilgan keng koʻlamli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda, – dedi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov. – Xususan, 2018–2022-yillar oralig'ida 1,6 mln gektar maydonda "yashil qoplamalar" himoya o‘rmonzorlari barpo qilindi. 2023-yilda esa Qoraqalpog'iston Respublikasining Mo'ynoq tumanida 128 ming gektar maydonda "yashil qoplamalar" yaratildi. Bundan tashqari, har yili 100 gektardan kam bo'lmagan hajmda saksovul niholxonalari tashkil etildi".
Ta'kidlash joizki, “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida joriy yil bahor mavsumida oʻrmon xoʻjaliklari tomonidan 21,8 mln dona iqlim sharoitga mos manzarali, mevali daraxt va butalarning koʻchat va qalamchalari yetkazib berildi. Yangidan 500 gektar hududda tuproq-iqlim sharoitga mos daraxt va butalar turlaridan niholxona va koʻchatxonalar tashkil etildi.
Qolaversa, joriy yilda Nukus shahri atrofida 5 km masofada 3590 ta, Urganch shahri va Urganch-Gurlan avtomobil yoʻli atrofiga 5 km masofada 2500 ta katalpa, qayrogʻoch, yapon saforasi kabi tuproq-iqlim sharoitga mos daraxtlar koʻchatlari ekilib, “yashil belbogʻlar” barpo qilindi.

Впервые на дне Арала 42 км!
Организатор массового забега в Узбекистане Андрей Куликов преодолел 42 км 195 м по дну высохшего Аральского моря.  Aral Eco marathon был организован Министерством экологии, окружающей среды и изменении климата в честь Всемирного дня борьбы с опустыниванием и засухой.
Главной целью забега является привлечение внимания мирового сообщества к экологическим проблемам данного региона и вдохновить всех на активные действия для сохранения нашей планеты.
"По инициативе главы нашего государства Шавката Мирзиёева на высохшем дне Аральского моря реализуется широкий спектр мер, направленных на предотвращение глобальной экологической проблемы и улучшение социально-экономического образа жизни населения, -сказал министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов. - В частности, в период с 2018 по 2022 год на 1,6 млн. гектаров были посажены плантаций различных деревьев, а в 2023 году в Муйнакском районе были созданы «зеленые насаждения» на площади 128 тысяч гектаров. Кроме того, ежегодно ведется работа по посадке саксаула на не менее 100 гектаров".
В рамках общенационального проекта «Yashil makon» в весенний сезон было посажено 21,8 млн. саженцев и черенков декоративных, плодовых деревьев и кустарников, подходящих для климатических условий. На территории в 500 гектаров были созданы питомники из пород деревьев и кустарников, подходящих для почвенно-климатических условий.
Кроме того, в этом году в регионе созданы «зеленые пояса», на расстоянии 5 км вокруг города Нукус было посажено 3590 саженцев, 2500 на расстоянии 5 км вокруг города Ургенч и трассы Ургенч-Гурлан были посажены подходящие по почвенно-климатическим условиям деревья, такие как катальпа, кипарисовик, софора японская.