Samarqandda tabiatga 774 mln 642 ming so‘m zarar yetkazildi
Samarqand viloyati Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi boshqarmasi ishchi guruhi tomonidan holat yuzasidan o‘rganish ishlari olib borildi. Natijada Bulung'ur tumani hududidan o‘tuvchi Toshkent – Samarqand M-39-avtomagistral yo‘li yoqasida yashil belbog‘ (ixota) shaklida ekilgan qariyb 50-55 yillik 9 tup qayrag‘och daraxtlari kesib tashlangani ma'lum bo'ldi.
Shuningdek, huquqbuzarlik oqibatida tabiatga 744 mln 642 ming so‘m zarar keltirilganligi ma'lum bo‘ldi.
Daliliy ashyolar va tegishli hujjatlar to‘planib, huquqni muhofaza qiluvchi organlarga taqdim etildi.
Eslatma! Respublikamizda davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan daraxt va butalarning kesilishiga qarshi moratoriy joriy etilishi munosabati bilan daraxtlarni tegishli ruxsatlarsiz kesish qat’iyan man etiladi.

В Самарканде нанесен ущерб природе на сумму 774 млн 642 тыс. сумов
В Булунгурском районе Самаркандской области выявлено нарушение, связанное с вырубкой деревьев. Рабочая группа управления экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Самаркандской области провела расследование ситуации. В результате на обочине автомагистраля М – 39 Ташкент-Самарканд, проходящей по территории Булунгурского района, было вырублено 9 лиственниц возрастом 50-55 лет, посаженных в виде зеленого пояса.
Природе нанесен ущерб на сумму 744 млн. 642 тыс. сумов.
Доказательства и соответствующие документы были собраны и переданы правоохранительным органам.
В связи с введением в республике моратория на вырубку деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд, вырубка деревьев без соответствующих разрешений категорически запрещена.