O‘zbekiston Badiiy akademiyasida Butunjahon atrof-muhitni muhofaza qilish kuniga bag‘ishlab “Ranglarda aks etgan ona tabiat” ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tmoqda
10:02
3280
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Markaziy ko‘rgazmalar zalida 5-may — Butunjahon atrof-muhit kuniga bag‘ishlangan “Ranglarda aks etgan ona tabiat” rasmlar ko‘rgazmasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri o‘rinbosari Obidjon Qudratov, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi qoshidagi Badiiy ijodkorlar uyushmasi raisi Ibrohim Valixo‘jayev, rassomlar hamda OAV vakillari ishtirok etdi.
"Butunjahon atrof-muhit kuni munosabati bilan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan qator tadbirlar o‘tkazilmoqda. Bugun ochilgan ko‘rgazma ham ana shunday tadbirlardan biridir, — dedi Obidjon Qudratov. — Maqsadimiz yurtimizning goʻzal tabiati, oʻsimlik va hayvonot dunyosi, oʻrmonlari, togʻlari, daryolari, choʻllari haqida rangtasvir asarlari yaratish va shu orqali xalqimizga ona tabiatni asrab-avaylash, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish tuygʻusini singdirish, qolaversa, kelgusi avlodlarga ekologik sof kelajakni qoldirishdir".
Ma'lumot uchun, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamda O‘zbekiston Badiiy akademiyasi hamkorligida Vatanimiz mustaqilligining 32 yilligiga bag‘ishlab "Ranglarda aks etgan ona tabiat" mavzusida plener e'lon qilingandi. Plener doirasida O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Rassomlar uyushmasining 56 nafar a’zosi 5–27-may kunlari Qoraqalpogʻiston Respublikasining Moʻynoq tumani va Sudoche koʻli ekoturizm maskanida, Toshkent viloyatidagi Ugom-Chotqol va Jizzax viloyatidagi Zomin milliy tabiat bogʻlari, Qashqadaryo viloyatidagi “Hisor” davlat qoʻriqxonasi hamda Buxoro ixtisoslashtirilgan “Jayron” pitomnigida bo‘lib, tabiiy hududlarning betakror tabiati manzaralari, oʻsimlik va hayvonot dunyosi haqida qator rangtasvir asarlarini chizishdi.
"Mazkur plener rassomlarimiz uchun yana bir muhim tajriba bo‘ldi. Bugungi ko‘rgazmada ular tomonidan yaratilgan 160 dan ortiq asar qo'yilgan. Suratlarning hammasi o‘ziga xos, bir-birini takrorlamaydi, — dedi Badiiy ijodkorlar uyushmasi raisi Ibrohim Valixo‘jayev. — Albatta, suratlari eng yaxshi deb topilgan rassomlar munosib taqdirlanadi. Eng sara asarlar esa muzeylarga qo‘yiladi".
"Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi va Badiiy akademiya hamkorligida tashkil qilingan plener biz rassomlarga yurtimizning o‘ziga xos hududlarida bo‘lib, ajoyib suratlar chizish imkonini yaratdi", — dedi plener davomida Qoraqalpog‘istonda ijod qilgan rassom, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi Murtazo Ergashev.

В Академии художеств Узбекистана проходит выставка «Мать-природа в красках», посвященная Всемирному дню окружающей среды.
10:02
3279
В Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана состоялось открытие выставки «Мать-природа в красках», посвященная Всемирному дню окружающей среды.
В церемонии открытия принял участие заместитель министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Обид Кудратов, председатель Союза художников при Академии художеств Узбекистана Ибрагим Валихожаев, художники и представители СМИ.
«В связи со Всемирным днем окружающей среды Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата проводит ряд мероприятий. Открывшаяся сегодня выставка – одно из таких событий, – отметил Обид Кудратов. Наша цель-создать живописные произведения о прекрасной природе нашей страны, флоре и фауне, лесах, горах, реках, пустынях и тем самым привить нашему народу чувство бережного отношения к родной природе, рационального использования природных ресурсов, а также оставить экологически чистое будущее для следующих поколений».
Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и Академией художеств Узбекистана был объявлен пленэр на тему «Мать-Природа в красках», посвященный 32-й годовщине независимости Узбекистана.
«Этот пленэр стал еще одним важным опытом для наших художников. На сегодняшней выставке представлено более 160 созданных ими работ. Все картины уникальны и не повторяют друг друга, - сказал председатель Союза художников Ибрагим Валихожаев. После конкурса лучших работ, художники будут вознаграждены, а работы выставлены в музеях».
В рамках пленэра 56 членов Союза художников Академии художеств Узбекистана с 5 по 27 мая посетили Муйнакский район и озеро Судочье Республики Каракалпакстан, юртовой лагерь Discovery, Угам-чаткальский национальный парк, Зааминский государственный заповедник, Гиссарский государственный заповедник, Бухарский специализированный питомник Джейран.
«Благодаря проведению пленэра художники побывали в регионах нашей страны и написали замечательные картины", - отметил в ходе пленэра художник, работавший в Каракалпакстане, заслуженный работник культуры Узбекистана Муртаза Эргашев.